Český obchod s Afrikou má rostoucí tendenci. Od roku 2000 se obrat obchodu zvýšil téměř pětkrát, český vývoz vzrostl osmkrát. Za loňský rok český vývoz do Afriky dosáhl 43 miliard korun a dovoz 18 miliard. I tak podle Mládka spolupráce nedosahuje možného potenciálu.
"Čeští podnikatelé buď hledají na třetích trzích odbyt pro svoje zboží a služby nebo tam umísťují svoje investice nebo na třetích trzích hledají zdroje pro svoji produkci," uvedl Mládek. Podle něj například subsaharská Afrika začíná poptávat větší množství zboží služeb a české firmy mají možnost navázat na tradici dodávek strojů, průmyslových zařízení a technologií z minulosti.
Zhruba 80 procent českého exportu do Afriky směřuje do Jihoafrické republiky, Egypta, Alžírska, Maroka a Tuniska. "Jde o to nasměrovat další oblasti spolupráce, jako je energetika, hospodářství, rozvoj dopravní infrastruktury," uvedl Mládek. Největší perspektivu má podle něj zpracování zemědělských plodin, těžba a zpracování nerostných surovin, elektroenergetika. Mládek v této souvislosti upozornil na Maroko, které má ambici být mostem mezi Evropou a subsaharskou Afrikou. "Je to možná jedna z cest jak se vrátit do subsaharské Afriky," uvedl Mládek.
Nástrojem českého exportu má být podle Mládka státní pojišťovna EGAP. Ta letos pojistila v pololetí celkem export za 30 miliard korun do zemí celého světa, z toho Egypt tvořil sedm procent. Od roku 2007 byl pojištěn export do 13 afrických zemích celkem za 15,2 miliardy korun.
Z jednotlivých investic zmínil šéf EGAP Jan Procházka závod na výrobu netkaných textilií Pegas Nonvowens v Egyptě, českorakouské nemocnice v Gabunu nebo letos otevřený pivovar v Etiopii, který stavěla ZVU Potez. Podle Petra Karla ze společnosti London market má pivovarnictví v Africe velký potenciál.
EGAP letos podpořil do Afriky český export za dvě miliardy korun, obvyklá výše v posledních letech je přes čtyři miliardy. Česko dodalo v posledním období například stroj na tkané pytle do JAR nebo náhradní díly k vojenským transportérům do Alžírska. Jako rozjednané případy Procházka uvedl výstavbu rozvodny do Ghany, vojenské nemocnice v Kamerunu, pivovaru na klíč do Angoly nebo třeba mobilních radarů do Senegalu.
Podle ředitel odboru ekonomické diplomacie ministerstva zahraničních věcí Miloslava Staška je Afrika dlouhodobě na okraji zájmu Evropy. Jiné země jako Saudská Arábie tam ale nakupují půdu a pozemky. "Trend vnímání Afriky se mění, snažíme se posílit ekonomické úseky našich ambasád," uvedl Stašek. Prioritou jsou podle něj země, kde má ČR ambasádu a Angola, kde žijí tisíce lidí, kteří v minulosti studovali v Československu.