"Se zvyšující se životní úrovní a s tím souvisejícím vyšším zastoupením klimatizace, bazénů a dalších sezónních spotřebičů se postupně mění sezónní diagram spotřeby elektřiny. Dříve obvyklý pokles spotřeby se může u individuálních spotřebitelů změnit v nárůst," řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
Podle zpřesněných dat Energetického regulačního úřadu klesla loni meziročně spotřeba elektřiny v Česku o 0,6 procenta na 58,3 terawatthodin (TWh). Za období od června do září ale meziročně stoupla o 2,3 procenta na 17,9 TWh. Například proti roku 2005 jde o nárůst o téměř sedm procent.
"V Česku stoupá počet lidí, kteří si do domů i bytů pořizují klimatizační jednotky. Zároveň přibývá administrativních budov či obchodních prostor, kam se klimatizace montují," uvedl ředitel alternativního dodavatele energií Energie 2 Dávid Vlnka. Danému zákazníkovi může podle něj v létě kvůli filtraci a ohřevu vody v bazénech a provozu klimatizace stoupnout spotřeba proti běžnému roku až o 15 procent. Podle společnosti ČEZ může být v ojedinělých případech růst i větší.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že spotřebiče jsou sice stále úspornější, lidé jich ale mají stále více. "Zahradní jezírka, sekačky, pily, automatická otevírání vrat a další. Stačí si vzpomenout, kolik zahradních pomocníků jsme měli třeba před dvaceti lety a dnes," řekl ČTK.
Podle mluvčího E.ON Vladimíra Váchy záleží při spotřebě elektřiny hlavně na počasí. "V chladné zimě stoupají náklady na vytápění a chladná zima tak může znamenat navýšení spotřeby energií i o několik tisíc korun. U horkého letního počasí je to podobné," řekl.
S těmito názory nesouhlasí jednatel dalšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Jiří Písařík. "Neevidujeme, že by někteří zákazníci měli významně vyšší spotřebu elektřiny v letních měsících," řekl ČTK.
Počet instalovaných bazénů i klimatizací podle prodejců každoročně roste. Například zahradních bazénů je v Česku odhadem již přes 600.000.