"Skoro tři miliony cizích občanů jsou v současnosti v Rusku podle našeho informačního systému výrazně déle, než to umožňuje zákon, tedy 90 dnů. Neobrátili na úřady, asi si myslí, že tu mohou klidně a beztrestně pobývat a nejspíše si přivydělávat. Ale náš systém zná jejich jména," prohlásil Romodanovskij. Dodal, že drtivá většina zmíněných cizinců, nerespektujících ruské předpisy, pochází z dalších postsovětských republik.
Právě novela zákona, která 10. ledna vstoupí v platnost, počítá s odstupňovanými tresty za překročení povolené lhůty: za více než 120 dnů bude automaticky platit tříletý zákaz vstupu do Ruska, za více než 270 dnů pět let a za nezákonný pobyt delší 360 dnů bude Rusko zakázané na deset let.
V případě téměř 1,2 milionu cizinců, kteří jsou v Rusku déle než 120 dnů, ale ještě nedosáhli 270 dnů, zákonodárce počítá s možností odpuštění trestu, avšak výlučně z "humanitárních důvodů". Dalších skoro tři čtvrtě milionu cizinců "přetáhli" lhůtu o více než 270 dnů, ale ještě nikoliv o 360 dnů. To je případ dalšího milionu přistěhovalců.
Ruské úřady v posledních dvou letech kvůli opakovanému porušování předpisů zakázaly vstup do země více než 1,2 milionu cizincům.
Podle Romodanovského na počátku roku příliv přistěhovalců poklesl prý skoro o 70 procent. Ubylo hlavně migrantů ze Střední Asie, naopak přibylo přistěhovalců z Moldavska a Ukrajiny.
Podle odhadu OSN si v roce 2013 v Rusku vydělávalo na živobytí 11 milionů přistěhovalců z postsovětských republik, což z Ruska dělalo po Spojených státech druhý největší trh pro cizí pracovníky. Pokles zájmu v poslední době podle expertů souvisí především s prudkým oslabením rublu, jakož i částečně se zpřísňováním ruských předpisů.