"Když si vzpomenu na datum 21. srpna a toto místo, uvědomím si, že se tady umíralo, byli zranění nebo se přicházelo o svobodu. Záleželo na tom, jaký se psal rok," řekl dnes na úvod moderátor festivalu František "Čuňas" Stárek. Během hudební produkce se promítaly na velkoplošné obrazovce ukázky z dokumentů a autentické záběry z roku 1968.

Na scéně se objevila řada osobností, jimž totalita vstoupila do života, ale i zástupci mladé generace. "Boj za svobodu nevnímám jako politickou záležitost, svoboda je nutná jako voda a vzduch," podotkl Stárek před vystoupením první z kapel, kterou byla skupina Silverback. Těsně před začátkem produkce přestalo pršet a nakonec vysvitlo i slunce. "Nepodařilo se poručit větru a dešti," komentoval Stárek s odkazem na komunistické heslo.

Na pódiu se vystřídala řada umělců, například písničkář Vladimír Merta i nejznámější představitelé českého undergroundu The Plastic People of the Universe. Publikum, mezi nímž bylo mnoho pamětníků, naslouchalo hudbě mezi panely s fotografiemi z dramatických událostí z centra Prahy v roce 1968 a 1969. Odpoledne ale nebyla vzpomínková akce jedinou hudební produkcí na Václavském náměstí. Zejména zahraniční turisté dávali přednost orientální tanečnici a mládež naopak lákalo popově laděné vystoupení amatérských muzikantů.

Večer patřil mimo jiné souboru Aktual s legendárními písničkami Atentát na kulturu, Miluju tebe a Lenina nebo Děti bolševismu, které se svého času staly symbolem odporu proti režimu. Koncert zakončila bývalá skupina Petra Nováka George & Beatovens, s níž vystoupil místo zesnulého Nováka zpěvák Karel Kahovec.

Také u budovy Českého rozhlasu na pražských Vinohradech a u Národního muzea si dnes lidé připomněli výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa před 46 lety. Řečníci v souvislosti s okupací zmiňovali současný konflikt na Ukrajině.