Ruská anexe Krymu podle Merkelové znamená porušení mezinárodního práva. Přijetí zákona, který umožní Krymu vstup do Ruské federace, označila kancléřka za další ruský krok v rozporu s mezinárodní právem, který porušuje územní celistvost Ukrajiny. Merkelová uvedla, že kvůli tomuto postupu rozšíří Evropská unie na dnešním summitu seznam osob, na které se bude vztahovat zmrazení majetku a zákaz cestování do zemí osmadvacítky.
"Německá vláda bude zvažovat, zda se německo-ruské vládní konzultace uskuteční. A pokud ano, v jakém se budou konat formátu," řekla také Merkelová. Podle ní se Německo bude nadále snažit jednat s Ruskem a přimět ho k přímým rozhovorům s Ukrajinou o řešení krize na Krymu. Berlín ale podle kancléřky nemá zájem na pokračování takových diskuzních formátů, které k uklidnění situace nijak nepřispějí.
Merkelová dnes znovu označila nedělní referendum na Krymu, v němž zvítězili stoupenci připojení poloostrova k Rusku, za porušení ukrajinské ústavy i mezinárodního práva. "Výsledek tohoto takzvaného referenda na Krymu mezinárodní společenství neuzná. Jedná se o jednostranné upravení hranic," řekla kancléřka. Moskva podle Merkelové zůstává ve svém postoji k vývoji na Krymu izolovaná.
Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier dnes ve článku zveřejněném na stránkách ministerstva zahraničí varoval, že by se uznání odtržení Krymu od Ukrajiny mohlo obrátit i proti Moskvě. "Politické následky pokusu o změnu hranic nelze přehlížet, zejména ne v mnohonárodnostním státu jako je Rusko. Otevírá se tím Pandořina skříňka, dává se tím špatný příklad a nakonec to může podněcovat ke zpochybnění všech dnešních hranic," uvedl Steinmeier.
"Žádná země, ani Rusko, by neměla vojenskými prostředky usilovat o zlepšení postavení svých menšin žijících v jiném státu," uvedl dále Steinmeier. Podle něj se ve 20. století ukázalo, že takový přístup žádné dobré trvalé řešení přinést nemůže.