Hrad byl vážně poškozen poté, co oheň z okolního porostu přeskočil na národní kulturní památku a úplně zničil její dřevenou šindelovou střechu. Většinu sbírek umístěných v prostorách stavby ze 14. století se podařilo zachránit.
"Návštěvníci by se měli opět dostat na hrad po skončení stavební části rekonstrukce, předpokládáme v horizontu dvou, maximálně tří let," uvedl Bednár.
Náklady na celkovou rekonstrukci hradu Krásna Hôrka včetně obnovy zařízení sbírkových předmětů, by podle Bednára neměly přesáhnout 15 milionů eur (409 milionů korun). Financovány budou z pojištění, výnosů sbírky a ze státního rozpočtu.
Krátce po požáru v březnu roku 2012 tehdejší slovenský ministr kultury Daniel Krajcer prohlásil, že alespoň část hradu by mohla být opět zpřístupněna už na podzim téhož roku.
Oprava hradu ale začala s téměř tříměsíčním zpožděním, a to kvůli námitkám neúspěšného uchazeče v tendru na zhotovení střechy hradu. Během první etapy prací byla na hradě postavena provizorní střecha, proveden výzkum zdiva a jeho oprava. Nová definitivní střecha hradních budov by měla být hotova do konce letošního roku. Ministerstvo kultury minulý týden vyhlásilo soutěž na zhotovitele projektové dokumentace pro závěrečnou etapu rekonstrukce, která bude zahrnovat práce na zbylých částech hradu.
V roce 2011, tedy před ničivým požárem, navštívilo hrad více než 56.000 lidí. Na hradě nad obcí Krásnohorské Podhradie se pod vedením českého režiséra Václava Vorlíčka natáčela pohádka Král sokolů.
Vesnice Krásnohorské Podhradie se po požáru hradu dostala do pozornosti pravicových radikálů. Oheň, který přeskočil na hrad z okolního porostu pod hradním vrchem, prý způsobili dva nezletilí chlapci z místní osady. Podíl na pozemku v tamní romské osadě získal darem vůdce extremistů a nynější předseda (hejtman) Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Politik nedávno čelil kritice, že prý protizákonně vybírá dary od občanů; Kotleba se hájil tím, že za peníze chce koupit bagr, kterým hodlá "obnovit pořádek a zákonný stav na pozemcích pod Cikány vypáleným hradem Krásna Hôrka". Pravicový radikál už v roce 2012 svolal své přívržence do obce s cílem "uklidit" osadu. Akce se obešla bez incidentů, policie je do obce nepustila.