Promítání soutěžních snímků je rozděleno do čtyř bloků, v pátek a v sobotu diváci uvidí po dvou. V neděli je na programu projekce oceněných a nesoutěžních filmů. Jsou mezi nimi snímky animované, hrané i dokumenty.
Motivem jsou často příběhy handicapovaných lidí. Třeba italský snímek Sara je o ochrnuté tanečnici, slovenský o týmu sledge hokeje, maďarský dokument je pak o matce, která se snaží najít lepší místo pro syna s Downovým syndromem. Další se zabývají otázkou zaměstnanosti jako třeba drama Poslední rybář z Velké Británie o otci a synovi, kteří se snaží prosadit proti rybářskému průmyslu. Porotu také zaujal Obchod na korze. Filmu o filmu ze slovenského Sabinova, v neposlední řadě pak animovaný film o slepici, která si myslela, že to má na světě nejtěžší.
Porota vedle hlavní Ceny festivalu Václava Kršky udělí i ceny za nejlepší hraný, dokumentární a animovaný film se stopáží do 30 minut. Spolu s Jakubiskem v ní zasednou český režisér Radim Špaček, německý režisér Jan-Gerrit Seyler, hudební skladatel Jan P. Muchow, hudební konzultantka a členka polské filmové akademie Małgorzata Przedpełská a britský filmový a televizní producent Colin McKeown.
Na programu festivalu je také exkluzivní promítání nového celovečerního filmu Radima Špačka Místa. Jeho součástí jsou besedy s filmovými tvůrci či seminář o crowdfundingu - způsobu, jak s využitím darů financovat své projekty. Hudební kritik Pavel Klusák zájemce zavede do světa hudebních videoklipů od mistrů tohoto oboru - Michela Gondryho a Spikea Jonzeho. Hudbě se bude věnovat ve svém workshopu i Jan P. Muchow.
Festival je spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé - manželé Vladana a Miloň Terčovi zorganizovali první ročník v roce 1997. Až do šestého ročníku se konal jednou za dva roky.