"Ivan Theimer měl v Olomouci výstavu v roce 1996 v nově vytvořené expozici Trojlodí v Muzeu umění. Od té doby uplynulo 20 let a autor od té doby vytvořil neuvěřitelné množství nových věcí," řekl dnes novinářům ředitel Muzea umění Michal Soukup.

Expozice je rozdělena do dvou částí. V Galerii návštěvníci spatří Theimerovy akvarely z cest, scénické návrhy připravené pro opery ve světě, deníkové záznamy a fotodokumentaci veřejných realizací. K přípravě výstavy pomohl významně i dar autorova přítele Edouarda Rosenblatta, který muzeu věnoval kompletní rozsáhlý archiv Theimerova díla, obsahující nejen fotodokumentaci, skici, kresby a novinové články, ale také 300 hodin filmového materiálu.

Druhá část výstavy je umístěna ve zbývajících prostorách muzea. Zcela poprvé jsou začleněny současné exponáty do stálých expozic starých mistrů. Podle Soukupa umístění tvorby do tohoto prostředí zapadá. Theimer se podle něj vždy hlásil k historickým inspiračním zdrojům a jeho sochy často díla starých mistrů tematicky rozvíjejí. "Jsme nadšeni z toho, jak expozice dopadla. Budeme se snažit pokračovat v započaté tendenci konfrontace těchto děl i do budoucna," doplnil autor koncepce výstavy Ondřej Zatloukal.

Podle kurátorky výstavy Giny Renotière najdou lidé na výstavě exponáty od čtyř do 331 centimetrů. Nejtěžší z nich váží 367 kilogramů. Jde o třímetrovou plastiku Želvy se stélou, která je umístěna na muzejním nádvoří. Kvůli instalaci rozměrných plastik se muselo Arcidiecézní muzeum na několik dní uzavřít veřejnosti.

Theimer je jedním z nejúspěšnějších českých umělců žijících v zahraničí. Jeho díla jsou zařazena do sbírek mnoha světových muzeí a galerií. Mezi nejznámější patří velkolepý monument oslavující Deklaraci práv člověka a občana, který se tyčí na Martových polích v Paříži, či socha Heinricha Heineho v Hamburku. V Olomouci je sochař autorem Ariónovy kašny na Horním náměstí.