Kostel postavený ve stylu gotizujícího baroka byl vysvěcen 27. září 1722, jeho autorem byl Jan Blažej Santini Aichel. Na seznam UNESCO byla Zelená hora zapsána jako čtvrtá česká stavba v prosinci 1994. "Radovali jsme se a také jsme věděli, že je to závazek - o tento skvost pečovat, opravovat jej a nadále nést tento odkaz," řekla úvodem slavností Dagmar Zvěřinová, žďárská starostka a sociálnědemokratická senátorka.
Rozsáhlá obnova Zelené hory byla zahájena v souvislosti se zápisem na seznam UNESCO, sdělil ČTK Pavel Jerie, vedoucí odboru památkového fondu Národního památkového ústavu (NPÚ). Jen základní investice do oprav ambitu se pohybovala kolem 70 milionů korun. Od kostela byly vymístěny hroby a vrch byl odlesněn, čímž se Zelená hora stala z dálky viditelnou dominantou.
Církev spravuje kostel od 28. srpna. Změnu vlastníka zatím návštěvníci nepocítili, protože farnost převzala spolu s památkou i zaměstnance, kteří se o ni starali. "Pro turisty se nezměnilo vůbec nic, provozní doba je stejná," řekl žďárský farář Vladimír Záleský. S památkáři už plánuje další postup oprav kostela.
Oslavy zapsání Zelené hory na seznam UNESCO potrvají do neděle. V sobotu budou kromě poutního kostela na Zelené hoře mimořádně otevřeny také zámecké zahrady Kinských. Na denní program doplněný koncerty od 18:00 naváže Klášterní noc. V neděli se v 10:30 vydá na Zelenou horu poutní průvod. V ambitech pak zazní chorál v podání Svatomichalské gregoriánské scholy z Brna.