"Pražské symfoniky s Pražským filharmonickým sborem nespojuje jen rok vzniku, ale také řada dalších paralel - silné zakladatelské osobnosti, využití příležitosti rozvíjejícího se rozhlasového vysílání v počátcích obou těles, mezinárodní úspěchy a v neposlední řadě stovky společných koncertů nejen ve Smetanově síni. Společné provedení Mahlerovy 2. symfonie Vzkříšení zahajující koncertní sezónu je pak jen přirozeným vyústěním dlouhodobé spolupráce," uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.

Ředitelka PFS Eva Sedláková podotkla, že obě tělesa ve svém počátku sloužila především potřebám rozhlasového vysílání, pak ale začala pořádat vlastní vystoupení. "Brzy se osvědčila při uvádění instrumentálních a vokálních děl a stala se nezbytnou součástí českého hudebního života," řekla.

Za vznikem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK stál Rudolf Pekárek, který byl ve druhé polovině roku 1934 pověřen uměleckým a organizačním vedením právě vzniklého orchestru. První koncertní vystoupení se uskutečnilo 25. března 1936 v pražském Mánesu pod taktovkou Václava Smetáčka. Založení PFS inicioval Jan Kühn na konci roku 1934 a poprvé sbor veřejnosti představil v lednu 1935. Souběžný vznik obou těles je dílem náhody.

Koncertně se FOK a PFS poprvé setkaly 16. listopadu 1940 při provedení Haydnovy Mše B dur. Od té doby společně vystoupily při více než pěti stovkách příležitostí v Česku i zahraničí. Významný počin zaznamenala obě pražská tělesa během svého prvního společného zájezdu v Itálii v září roku 1960. Z turínského koncertu Dvořákovy Mše D dur Lužanské vznikla nahrávka pro francouzskou gramofonovou firmu.