Průvod, který sledovaly tisíce lidí, mířil na hradní nádvoří, na tradiční dudácké kasací, při kterém se představí jednotlivé soubory. Šel v něm i Jihočeský soubor písní a tanců. Jeho vedoucí Miroslav Stecher se zúčastnil jako dudák všech 21 ročníků festivalu.

Ty nejlepší soubory s dudáckou muzikou jezdí na pozvání, z kapacitních a finančních důvodů se střídají. "Je to čest, když se tam ten soubor dostane. Když návštěvníci vidí ty dudáky z různých zemí, a ty dudy jsou v každé zemi jiné, nadchne je to. Více se o ty dudy a vůbec folklor začnou zajímat," řekl Stecher ČTK. Nejvíce na něj zapůsobili dudáci z Británie. "Ti jsou tu každý rok, a to je skutečně fantazie," konstatoval.

V následujících třech dnech se diváci mohou zúčastnit dalších 24 programů na scénách v letním kině, domě kultury, v Rytířském a Maltézském sále a nádvoří na hradě i v kostele sv. Markéty.

"V neopakovatelné atmosféře se tu setkávají staří známí a vznikají nová přátelství. Stírají se rozdíly národnostní, jazykové, ekonomické i intelektuální a myslím, že je tím do značné míry naplňována myšlenka sblížení evropských národů," řekla ČTK Dresslerová.

Součástí programu je třeba tradiční evropské setkání výrobců dud, dudácký bál, výstava nejzajímavějších dud ze sbírek strakonického muzea, nebo třeba výstava lidových krojů na fotografiích Jakuba Langhammera a jarmark.

Festival se konal poprvé v roce 1967. Jihočeské muzeum chystá zápis fenoménu jihočeského dudáctví na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.