"Unikátní je, že v živém, vysvěceném kostele povolila církev takovouto věc instalovat," uvedl. Expozice je umístěna v kapli Božského srdce Páně přímo nad hrobkou s mumiemi členů rodu. V současnosti tam ale mumie nejsou, kvůli vlhkosti byly dočasně přesunuty.
Expozici tvoří šest panelů, z toho jeden zvukový, jehož součástí je dotyková obrazovka s audioprůvodcem v češtině, angličtině a němčině a řada souborů s rozsáhlou fotodokumentací týkající se například historických pramenů nebo restaurátorských prací. Návštěvníci kaple uvidí také kopie medailí rodu Gryspeků, které nechal zakladatel rodu, Florián Gryspek, vydávat k různým příležitostem. "Jde o nejrozsáhlejší renesanční soubor medailí vydaných ve střední Evropě," uvedl Soukup. K vidění jsou i torza kachlů, kopie renesančního městského pečetidla a další.
U vstupu do hrobky lidé uvidí figurínu Floriána Gryspeka v životní velikosti, a to v dobovém renesančním oblečení. Do hrobky je možné nahlédnout prosklenými dveřmi. "Mumie, jež jsou o 100 let starší než ty klatovské, tam nyní lidé bohužel neuvidí. Při úpravách bylo zjištěno, že mikroklimatické podmínky nejsou optimální, pracujeme na zlepšení," uvedl Soukup. Hrobka rodu Gryspeků slouží pro 11 zasklených rakví s jednou dětskou, jsou tam pozůstatky 14 dospělých jedinců a několika lidských torz. Posledním uloženým Gryspekem byl roku 1623 Jan Jaroslav.
Vytvoření expozice je vyvrcholením jedné z etap společného úsilí kralovické římskokatolické farnosti a občanského sdružení Gryspek. Během několika posledních let se podařilo zrekonstruovat a zpřístupnit hrobku, restaurovat fresky a výmalbu v kapli, restaurovat epitaf Floriána Gryspeka, instalovat nové osvětlení v kapli. Sdružení shání peníze na opravy z různých zdrojů.
brb ktp