Po cenami ověnčeném představení One Step Before the Fall zkoumajícím témata vyčerpání a Parkinsonovy choroby se soubor znovu pouští do tématu zápasu, který člověk musí svést sám se sebou. Ředitel souboru Petr Boháč se v novém díle zabývá fázemi, jimiž prochází člověk vyrovnávající se s traumatem - šok, hněv, smlouvání, deprese, smíření a odevzdanost.

V řečtině znamená "trauma" zranění nebo rána. A jednu z nejhlubších ran v životě člověka způsobuje podle tvůrce představení samotné narození, v jistém smyslu vyhoštění z jednoty. Podobnou traumatičnost člověku navozuje vědomí smrti. "Trauma může být individuální nebo společenské. My jsme se rozhodli zkoumat toto téma na úrovni individua," uvedl Boháč s tím, že jednotlivé fázi prožívání traumatu vyvolávají v těle performera odlišné reakce. "Nechtěli jsme toto téma zpracovávat psychologicky, nýbrž výhradně tělesně," doplnil.

Dominantním prvkem scény je skleněná krychle s živým stromem uprostřed. "To, že ten strom není umělý, je pro nás zcela určující. Jde o živou strukturu, o kterou jsme díky tomu, že jsme ji přenesli z přirozeného prostředí zahrady do černé kobky divadla, málem přišli. Bylo frustrující, když začal vadnout. Toto vykořenění jen dokreslilo téma, které jsme analyzovali,” uvedl režisér.

Hudbu zkomponoval a nahrál slovenský kytarista David Kollár, který v posledních měsících boduje u světové hudební kritiky se svým albem The Son. Diváci si mohli před představením vypůjčit sluchátka a ze dvou nabízených kanálů si mohli vybrat buď poslech hudby, nebo čtený esej na téma depresí a různých traumat souvisejících s tématem představení. Po premiéře uvidí diváci představení v rámci Tance Praha i 11. června v Plzni a 13. června v Jihlavě. Boháč plánuje inscenaci přenést z divadla do veřejného prostoru a ve třetí fázi z ní udělat interaktivní objekt, který je nahlížen spíše z výtvarného hlediska.

Spitfire Company je soubor pro fyzické, experimentální a taneční divadlo. Klade důraz na experimentování s novými divadelními prostředky, existenciální rovinu postav, propojování různých žánrů a hledání nových vizuálních podnětů.