Podle ředitele Iva Frolce vzniklo muzeum před stoletím z obrovského nadšení. "V roce 1914 bylo jeho otevření obrovskou společenskou a kulturní událostí, ke které se dneska po sto letech tak trošku vracíme," řekl ČTK Frolec. Dnešní oslavy tehdejší dění připomínaly průvodem z Masarykova náměstí, kde se slavilo i před sto lety, i oblečením účastníků. Muzeum založené 1. června 1914 ale ve svých začátcích na růžích ustláno nemělo.
Jeho prvním prvním sídlem byla bývalá jezuitská kolej, kde ve 12 místnostech představilo své tehdejší sbírky čítající 4147 předmětů. Muzeum se poté několikrát stěhovalo a na nějakou dobu, kdy jeho sídlo zabrala armáda, dokonce přerušilo činnost. "Paradoxně během druhé světové války získalo svůj stálý objekt - nynější sídlo ve Smetanových sadech," uvedl Frolec s tím, že od té doby funguje muzeum bez přerušení dodnes.
Zřizováno bylo jako městské, za komunismu fungovalo pod křídly státu a od založení krajů je jeho zřizovatelem zlínské hejtmanství. Podle Frolce bylo za minulého režimu více peněz na provoz, muzeum se ale příliš nerozvíjelo. "Pod krajem je nutné na provozu šetřit, ale rozvoj instituce je nepoměrně větší," podotkl. Podle něj se muzeum na výročí připravovalo léta. "Všechny naše objekty prošly generální rekonstrukcí, vznikly i nové expozice," popsal ředitel.
Muzeum tak podle něj slaví 'v naprosto skvělé kondici'. Sbírkových předmětů má dnes téměř půl milionu. "Nová národopisná expozice Slovácko je takovou závěrečnou třešinkou na dortu. Chápeme ji jako dárek muzeu k jeho stým narozeninám," řekl. Expozice nahradila svou předchůdkyni z roku 1971. Její pořízení přišlo asi na 20 milionů korun, které šly z rozpočtu Zlínského kraje.
Je vybavena moderní multimediální technikou, díky níž by měla oslovit i mladší návštěvníky. Lidé mohou zhlédnout film o Slovácku, interaktivní mapu s informacemi o všech jeho oblastech či si v informačním kiosku prohlédnout 1800 fotek a krátká videa. Trojrozměrné exponáty doplňují dioramata, pohyblivé obrazy, které navozují atmosféru i pomocí hudebního a zvukového doprovodu.
"Například u Jízdy králů tak uslyšíte vyvolávky, klapot kopyt i zvonění zvonků, jak to bývá ve skutečnosti," řekla ČTK vedoucí etnografického oddělení Marta Kondrová. Proti minulé expozici si tu novou mohou lidé projít v okruhu. Mezi exponáty nechybí přehled slováckých krojů, vinařský lis z roku 1847 a řada dalších pro lidovou kulturu Slovácka typických předmětů. Zejména děti by mohl zaujmout i kvíz, hrnčířská dílna či krojová převlékárna.