"Je to škoda, molo máme připravené, ale nemůžeme chtít po modelkách, aby v krajkových šatech chodily na dešti," řekla ČTK ředitelka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Irena Krejčí.

Muzeum krajky bylo zavřené kvůli opravám od srpna 2011. Budovu stavební firma rekonstruovala od sklepa po půdu. Opravila střechu, renovovala okna, dveře i podlahy. Díky modernizaci vzniklo jedno expoziční patro navíc a kanceláře se přestěhovaly do podkroví.

Vybudoval se také malý kinosál a menší dílna, kde si dospělí i dětští návštěvníci mohou vyzkoušet základní krajkářské techniky nebo složit krajkové puzzle. Muzeum je nově bezbariérové a handicapovaným lidem bude sloužit venkovní výtah.

"Napojili jsme se na městskou kanalizaci, dřív byl septik na nádvoří. Teklo nám střechou, pozděnice byly shnilé. Opravdu si myslím, že jsme udělali rekonstrukci v pravý čas," řekla ředitelka.

Opravy vyšly na více než 30 milionů korun, Evropská unie přispěla 25 miliony korun. Muzeum krajky existuje od roku 1929 a je pobočkou Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Tradici krajkářství do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová. Krajky se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka, která zájemcům nabízí prohlídkové trasy podnikem.