"Mám z toho obrovskou radost, je to jako by mi dal hrad dárek na rozloučenou," řekl dnes novinářům Jurička, který po 32 letech na Bezdězu končí a odchází do důchodu. Dřevořezba není jeho prvním nálezem, žádný ale nebyl tak velký a cenný. "Většinou šlo o drobnosti jako pražský groš nebo šest karet z poloviny 19. století, které zůstaly schované ve zdi po Italech, kteří tu pracovali," poznamenal kastelán.
Královský hrad Bezděz je jednou z nejcennějších stavebních památek Libereckého kraje, postavit ho nechal zřejmě v 60. letech 13. století český král Přemysl Otakar II., aby chránil obchodní stezku z Prahy do Žitavy. Do české historie se hrad zapsal mimo jiné jako místo, kde byl uvězněn pozdější král Václav II. s matkou Kunhutou. Mezi vlastníky hradu byli Vartenberkové, páni z Dubé a Lipé i Albrecht z Valdštejna. Ve 30. letech minulého století Bezděz za symbolických 2000 korun získal Klub českých turistů, po válce ho převzal stát.
Kapličky u cesty na hrad nechala v roce 1686 postavit hraběnka Marie Anna z Valdštejna. Celkem jich bylo 15 a lemovaly cestu desetitisíců poutníků, kteří se na Bezděz přicházeli poklonit černé Madoně Montserracké, kterou na hrad přivezl v roce 1666 řád montserratkých benediktinů. "Kapličky byly nejprve vyzdobeny malbami, na přelomu 17. a 18. století je nahradily dřevořezby neznámého autora. Bylo jich celkem 14, v poslední kapličce byla soška Panny Marie," řekl ČTK ředitel Národní památkové správy Sychrov Miloš Kadlec.
Dřevořezby v kapličkách vydržely do poloviny minulého století, kdy se začaly ztrácet. Tehdejší kastelán je proto postupně dopravil na hrad, kde byly vystaveny v Purkrabském paláci. Později byly reliéfy převezeny do Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Tři ale chyběly, zůstaly po nich jen rámy. Teď se našla další deska - je to výjev ze 14 kapličky zachycující kladení Krista do hrobu. Dva obrazy stále chybí.
Podle ředitele národní památkové správy Miloše Kadlece nejsou podobné nálezy obvyklé. "Nicméně naše hrady a zámky neustále překvapují, takže občas se něco najde. Většinou ale nálezy souvisejí s architektonickými prvky, které byly v průběhu různých stavebních úprav zakryty. Nález z Bezdězu je unikátní, je to nález nečekaný a já nepamatuji v posledních letech, že bychom něco tak unikátního nalezli," řekl Kadlec. Dřevořezba teď poputuje ke konzervátorům a veřejnosti se představí 9. srpna, kdy bude na Bezdězu vystavena u příležitosti 750 let od podepsání zakládací listiny hradu králem Přemyslem Otakarem II.
Leona Vacková ktp