"Různé formy pomoci s konečným finančním příspěvkem či podporou veřejné sbírky na obnovu objektu Libušín na Pustevnách se objevují de facto denně. Lidská vynalézavost forem pomoci nás již mnohokrát během tohoto, pro nás velmi těžkého, měsíce překvapila a potěšila," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Do sbírky přispěla výtěžkem z představení Amatérská divadelní společnost Waterloo z Trojanovic, solidaritu projevili také návštěvníci Dakarského odpoledne ve Valašském Meziříčí. Jednou z prvních akcí na podporu obnovy Libušína byl koncert žáků základní umělecké školy v Rožnově. Žáci, učitelé a zaměstnanci základní školy ve Freštátu pod Radhoštěm koupili 1254 fiktivních šindelů, lezecká centra v Ostravě, Frenštátu a Trojanovicích věnovala výtěžek z jednoho dne. V pražském Národním technickém muzeu se konal koncert. "Celková výše finančních příspěvků z těchto zmíněných akcí je již výše než 100.000 korun," podotkl Ondruš. Samotné muzeum připravuje na sobotu 3. května benefiční den.

Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Obnovu chaty pokryje z velké části pojistka, jsou však třeba peníze navíc na další investice, například moderní protipožární systém.

Vyhořelý objekt bude na místě stát minimálně do příštího roku, do té doby se bude připravovat dokumentace na jeho obnovu. Odborníci proto Libušín staticky zajistili zevnitř i zvenčí, chata je oplocena a hlídána.

Libušín, který sloužil jako restaurace, patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny.