V Těchoníně by výroba zhruba se třicítkou zaměstnanců mohla znovu začít do dvou týdnů, uvedl již o víkendu jednatel firmy Petr Svatoš. Příčina se nadále vyšetřuje, podezření je na zkrat v motoru jednoho tkacího stroje. Oheň a kouř poničily sedm strojů, přízi, tkaniny a elektroinstalaci za 62 milionů korun.

"Budova v podstatě zničená není. Problém je, že oheň hrozně čoudil a musely se vytlouct okna. A také je objekt pořádně prolitý vodou. V hale pracovala prakticky celá vesnice, plus pár externistů. Teď to dávají do kupy, lidé odcházeli z práce zamazaní jako kominíci," řekl místostarosta obce Jiří Šafář.

Složitější obnovu výroby bude mít strojírenská firma Drahoš v Skutči. Oheň poničil kovoobráběcí halu i vedle stojící administrativní budovu. Škoda předběžně činí 50 milionů korun.

"Škoda se upřesní možná v řádu týdnů. Čekáme na vyjádření všech úřadů a institucí. Vůbec nevím, co mohlo požár způsobit. Zaměstnanci jsou převedeni na náhradní práci, máme ještě pronajaté prostory, kde vyrábíme," řekl ČTK spolumajitel firmy Petr Drahoš.

V Těchoníně již požár vyšetřují pouze hasiči, na případu skutečského požáru spolupracují také policisté. Není zatím jasné, zda nešlo o úmyslné založení ohně nebo nedbalost. Policie případ řeší jako obecné ohrožení se sazbou odnětí svobody tři až osm let, řekl ČTK mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař. Hasiči odebrali na obou místech množství vzorků, které odborníci se prozkoumají v laboratoři.

"Až laboratoř vzorky vyhodnotí, budeme pokračovat dál. Někdy bývají výsledky do týdne, jindy do 14 dnů, uvidíme," řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Společně s vyhořelou galvanovnou v Lanškrouně na Orlickoútecku, kde vznikla škoda 200 milionů korun, se v Pardubickém kraji letos udály tři požáry s největší škodou v zemi. Galvanovna vyhořela v dubnu a dosud se nepodařilo znovu zahájit výrobu. Požár způsobila závada na přívodním kabelu čerpadla. Oheň umocnila exploze plynů.

"Kdybychom firmu prodávali, její cena by byla 200 milionů korun. Proto uvádíme škodu 200 milionů korun. Obnovení provozu je složitý proces a trvá to déle, než jsme mysleli," řekl jednatel firmy Kozák Svitavy Milan Kozák.

Firma i přes vynucenou odstávku nemusela propouštět. Část z pěti desítek zaměstnanců pracuje ve Svitavách, kde má podnik také provoz, zbytek lidí se podílí na obnově výroby v Lanškrouně, dodal Kozák.