ČEZ původně plánoval spustit blok o výkonu 660 megawatt na konci roku 2012. Zpozdila se ale dodávka 139 metrů vysokého kotle a další termín byl konec loňského roku. "Při uvádění parní turbíny do provozu došlo koncem července loňského roku k její poruše. V lednu 2015 byla proto dokončena oprava parní turbíny a v únoru bylo zahájeno najíždění výrobního bloku," uvedl Schnepp.

Zkušební provoz moderního bloku tak začne po odzkoušení a seřízení všech technologií ve třetím čtvrtletí. "Předpokládané najetí do běžného provozu je naplánováno současně se zahájením zkušebního provozu," doplnil Schnepp.

Nový blok bude mít účinnost 42,5 procenta. "Díky tomu se sníží veškeré emise v průměru o 20 procent oproti běžným uhelným elektrárnám. Například díky nižší spotřebě uhlí, která se sníží o šestadvacet procent, poklesnou o stejný počet procent i emise oxidu uhličitého," uvedl mluvčí. Zpožděním tak přichází společnost ČEZ o zisk, který by přineslo spuštění nového bloku, jenž je výkonnější a spotřebuje méně uhlí.

Náklady na projekt jsou více než 30 miliard korun. "Skutečné vyčíslení nákladů budeme ovšem znát až po dokončení projektu a jeho uvedení do běžného provozu," uvedl mluvčí.

Elektrárna Ledvice byla postavena na konci 60. let. Původně měla pět bloků, z toho čtyři o výkonu 110 megawattů a jeden o výkonu 200 megawattů. Po zprovoznění nového zdroje bude v Ledvicích fungovat dále už jen jeden zdroj, který byl v roce 2007 opraven. Celkový výkon elektrárny bude 770 megawattů.

Teplo z elektrárny jde do Teplic, Bíliny a zásobuje nedaleké Ledvice. Nezbytnou součástí areálu jsou takzvaná ledvická dvojčata, dvě podpůrné věže vysoké přes 140 metrů. Na jedné z nich je umístěna prosklená rozhledna. V prostorách nové administrativní budovy je informační centrum zaměřené na klasickou energetiku.