Proti lednu ceny v průmyslu klesly o 0,1 procenta. Zlevnily například chemické látky a výrobky, naopak po šestiměsíčním poklesu se zvýšily ceny koksu a ropných produktů, a to o 6,8 procenta. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta, zdražila čerstvá zelenina, brambory, obiloviny a olejniny.
Únorový pokles cen průmyslových výrobců tak podle analytika ČSOB Petra Dufka tentokrát neobstaraly rafinérie, ale téměř všichni ostatní. Dokonce klesly i ceny ve výrobě aut. Naproti tomu v důsledku růstu cen ropy na světových trzích ve druhé polovině února ceny rafinérských výrobků po čase stouply. Je velmi pravděpodobné, že meziroční ceny průmyslových výrobců zůstanou v minusu po celý letošní rok, dodal.
"O následujícím vývoji cen průmyslových výrobců bude rozhodovat jak pohyb cen ropy, tak kurz koruny vůči dolaru. Případný další pokles ceny ropy bude oddalovat návrat růstu cen průmyslových výrobců. Slábnoucí koruna vůči dolaru bude nicméně ředit průsak nižších světových cen do cen českého průmyslu," sdělila ČTK analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.
Ceny stavebních prací se podle odhadů proti lednu zvýšily o 0,1 procenta, ceny materiálů a výrobků ve stavebnictví pak klesly o 0,2 procenta. Meziročně se ceny ve stavebnictví zvýšily o 0,8 procenta, materiály zlevnily o 0,1 procenta.
Ceny služeb se proti lednu nezměnily. Zdražily například poštovní a kurýrní služby, zlevnily naopak informační služby. V meziročním srovnání se ceny služeb zvýšily o 0,1 procenta, mimo jiné v důsledku zdražení finančních služeb.