"Je strašně důležité, abychom začali včas čerpat nové evropské fondy a vláda na tom velmi intenzivně pracuje. Deadline je polovina letošního roku. Naším cílem je, abychom do poloviny roku měli ze strany EK formálně schváleny všechny operační programy. Aby už nic nebránilo tomu, aby se začaly vyhlašovat výzvy," řekl před zástupci stavebních firem premiér.
U některých operačních programů má vláda podle něj větší ambice. "Týká se to hlavně operačního programu, které spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Tam doufáme, že se nám podaří vyhlašovat výzvy už v prvním pololetí letošního roku," uvedl Sobotka.
Pod ministerstvo průmyslu a obchodu spadá Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který má v novém programovém období k dispozici 4,3 miliardy eur (cca 117 miliard Kč). Podle původního předběžného harmonogramu měl tento operační program zveřejnit podmínky pro získání prvních dotací už letos v březnu. Jako první chce přispět podnikům na inovativní projekty či průmyslový výzkum a experimentální vývoj.
Brzkému schválení nových operačních programů podle Sobotky už nebrání nesoulad důležitých českých zákonů s evropskou legislativou. "Jsem rád, že se nám podařilo dotáhnout do konce zákon o státní službě. Mohu vám tady dnes potvrdit, že jsme dokončili komunikaci s Evropskou komisí, a že by zákon o státní službě v tuto chvíli neměl blokovat ani dočerpání ani přípravu nových evropských fondů," řekl.
V podobné situaci je Česko podle premiéra i u zákona o posuzování vlivu životního prostředí. "I tady se nám podařilo dosáhnout porozumění s EK. Ta novela, která byla přijata, nám umožní, abychom i v oblasti dopravy dál evropské prostředky čerpali," podotkl Sobotka.
Zákon o státní službě platí od 1. ledna letošního roku, novela zákona o EIA začala platit v březnu.
Vyjednávání s EK o připomínkách se zintenzivnilo v posledních měsících. Ještě na konci listopadu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová varovala, že Česko neplní 70 procent předběžných podmínek EK, jejichž splnění je podmínkou pro čerpání dotací z fondů EU.
Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.