Přebytek se v meziročním srovnání zvýšil o 35 procent na 8,8 miliardy liber (329 miliard Kč). V lednu je pro britský rozpočet aktivní saldo typické a letos k růstu přebytku přispěly i některé jednorázové faktory. Vládní výnosy daní z příjmů fyzických osob a příjmy daní z kapitálových zisků vzrostly meziročně o 6,1 procenta.

"Údaje ukazují, že hospodářské oživení má na veřejné finance konečně pozitivní vliv," řekl k údajům agentuře Reuters ekonom Samuel Tombs z firmy Capital Economics.

Snižování deficitu je hlavním pilířem ekonomické politiky vlády konzervativců a liberálů, která se dostala k moci v roce 2010, dosud ale tato snaha zaostávala za vytyčenými cíli. Deficit měřený novými vládními výpůjčkami za prvních deset měsíců roku klesl proti stejnému období předešlého roku o 7,5 procenta na 74 miliard liber. Vláda v prosinci předpověděla, že za celý rok do konce března schodek klesne o šest procent na 91,3 miliardy liber, což by mělo představovat 5,1 procenta hrubého domácího produktu.

Konzervativní strana pod vedením premiéra Davida Camerona doufá, že rapidní zlepšování ekonomické situace od loňského roku jí umožní pokračovat po volbách ve vládnutí. Britská ekonomika rostla v uplynulém roce o 2,6 procenta, což byl její nejlepší výkon za sedm let. Mezinárodní měnový fond ve své poslední prognóze odhadl, že Británie v tomto roce zaznamená růst o 2,7 procenta.

Reálné mzdy v Británii většinu doby od finanční krize let 2008-09 klesaly nebo stagnovaly, v poslední době ale začínají vykazovat růst. V posledních měsících rovněž výrazně rostou maloobchodní tržby, které byly v lednu o 5,4 procenta vyšší než o rok dříve.