"Abychom měli jasno, my musíme udělat jedno cvičení a to je průzkum statistický. Zjištění, jaké jsou vlastně rozdílnosti mezi jednotlivými exekutory z hlediska jejich efektivity, rychlosti, kvality a jakousi predikci, co s tím případně udělá to zavedení teritoriality," řekl.

Častým argumentem proti zavedení teritoriality exekutorů je snížení efektivity výkonu rozhodnutí. "To je nepochybná pravda, ale my potřebujeme vědět o kolik," upozornil Pelikán. Pokud se délka exekučního řízení prodlouží jen "o trochu nebo v přijatelném rozsahu", tak to podle něj nebude překážkou pro zavedení teritoriality.

Podle soudního exekutora Petra Polanského jsou jen čtyři státy v Evropě, které nemají zavedenou v určité podobě teritoriální příslušnost exekutorů. "Pouze čtyři státy ČR, Slovensko, Nizozemsko a Albánie mají systém, který není založen na místní příslušnosti," uvedl.

V případě zavedení územní teritoriality by exekutoři nově směli působit jen v domovských obvodech, nikoli jako dosud v celé zemi. Nyní platí stav, že volba exekutora není nijak místně omezená. Exekutorská teritorialita by měla být řešením excesů, ke kterým v ojedinělých případech při výkonu rozhodnutí dochází.

Vláda chce letos předložit komplexní novelu, která se bude exekucí týkat. Nyní je ve Sněmovně několik poslaneckých novel, ty by se měly sloučit do jedné.

Ministerstvo spravedlnosti na konci ledna uvolnilo peníze na posílení počtu zaměstnanců, kteří budou dohlížet na exekutory. Připravuje i další opatření k lepší kontrole exekutorů. Už by například nebylo nezbytné předem informovat exekutory o kontrole, která se na ně chystá. Při exekuci by se měl povinně a vždy pořizovat videozáznam, tedy nejen na výzvu osob, které mají právo u ní být, nebo když je to nezbytné, jak je tomu nyní. Tím by se mohlo podle ministerstva snáze odhalit případné protiprávní jednání exekutorů. Zjednodušit se mají i kárná řízení.