"Ke slabšímu výsledku zřejmě pomohly i kalendářní efekty, kdy úterní svátek svádí k výběru dovolené. Trh počítal s meziročním růstem o 4,1 procenta," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. O významné zklamání ale podle něj nejde. Vzestup průmyslu je jasně patrný, pokračující expanzi indikují i předstihové indikátory. Za letošek odhadl růst průmyslu na 4,8 procenta a pro příští rok s ohledem na otazníky kolem eurozóny mírné zpomalení na čtyři procenta.

"Výsledek není tak oslnivý jako v září, přesto v průmyslu nadále mírně převažuje optimismus. Nižší hodnotu růstu průmyslové produkce jsme očekávali a v následujících dvou měsících nepředpokládáme její pokles,“ doplnil analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Přes postupné vyčerpávání efektu srovnávací základny zůstává průmysl klíčovým tahounem ekonomiky. Zakázky naznačují pokračování růstu, i když mírnějšími tempy než na začátku roku, dodal.

Výroba aut, která i tentokrát nejvíce přispěla k celkovému meziročnímu růstu, v říjnu ubrala na tempu. Automobilkám se zvýšila produkce meziročně o 9,9 procenta, v září růst činil téměř 12 procent. Výrazné zpomalení výroby zaznamenaly i energetické firmy a teplárny, a to z téměř 15 procent na 3,6 procenta.

V říjnu se nadále nedařilo těžařům, těm produkce klesla meziročně o 5,6 procenta. S útlumem výroby se potýkali také výrobci strojů (pokles o 1,5 procenta) a zpracovatelé dřeva (pět procent).

Průmyslníci v říjnu utržili o 8,9 procenta více než loni. K tomu jim pomohl především vývoz - tržby z exportu se zvedly o 17,2 procenta, zatímco domácí tržby pouze o dvě desetiny procenta.

Hodnota nových zakázek v říjnu meziročně stoupla o 8,3 procenta, což je proti zářijovým 15,1 procenta pomalejší růst. I tady se na růstu výrazněji podepsalo zahraničí a výrobci aut.