Podle ředitele Krajské hospodářské komory Romana Sodomky si firmy na nový kurz postupně zvykly. "Někdo na tom vydělal, někdo prodělal, ale každý se přizpůsobil a nastavil tomu svou cenovou politiku. Žádné drama se neodehrálo," řekl ČTK Sodomka. V několika případech zahraniční odběratelé po českých výrobcích požadovali část výnosů, které získali díky kurzovým změnám, nebo zvýšili ceny.
Společnost Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku vyrábí díly pro automobilový průmysl a domácí spotřebiče. Na export míří značná část výrobků. "I když v eurech zase nakupujeme suroviny, takže se to zčásti vyrovná, rozhodně pozitivní efekt převažuje nad negativním. Opatření ČNB bylo dobré, kurz je teď správný, předtím byl nafouknutý vlivem mezinárodních spekulantů," řekl ČTK majitel a ředitel firmy Kvido Štěpánek.
Oslabení koruny pomohlo společnosti Těsnění a pružné elementy z Opatovic nad Labem na Pardubicku. Meziročně si polepšila zhruba o 90 milionů korun, zčásti i díky zvýšení produktivity práce. "Loňský rok byl nejlepší v historii firmy. Devalvace koruny byl nejlepší krok, který Česká národní banka udělala pro exportní firmy. My vyvážíme 100 procent naší výroby. I letošní rok se vyvíjí slibně," řekl před časem ředitel podniku Michal Peklo.
Na devizové intervenci centrální banky, která měla odvrátit hrozící deflaci, vydělala i plastikářská firma CZ Plast z Kostěnic na Pardubicku. Podnik s českými majiteli inkasuje 60 procent obratu v eurech, vloni se podíl exportu zvýšil na téměř 42 procent.