Rekordní březen 2012 ovlivnila změna zákona platná od následujícího dubna, kdy se státní instituce snažily zakázky vypsat ještě před zpřísněním podmínek.

Od začátku letošního roku se mohou firmy ucházet o 5293 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je 210,4 miliardy korun. To je meziročně o 64,4 procenta více. Podle analýzy však pouze 31 procent z těchto zakázek dostali vítězové tendrů k realizaci. Můžou za to prý dlouhé lhůty při výběru dodavatele.

Podle marketingového ředitele Divize Weber společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ Roberta Mikeše by se měla délka zadávacích řízení analyzovat. "Mezi dodavatele se dostane žalostné procento zakázek. Mnohem děsivější je ovšem to, že některá výběrová řízení především na velké zakázky se táhnou měsíce, leckdy dokonce roky. Ani dlouhé čekání není zárukou, že vypisovatel zakázku po dlouhých peripetiích nezruší," upozornil.

Tento stav vnímá jako problematický i KAVZ. "Růst počtu zahájených výběrových řízení i nárůst objemu připravených investičních prostředků vnímáme jako velice pozitivní impulz pro českou ekonomiku ze strany veřejného sektoru. Současně ale podíl již zadaných zakázek - pouze 31 procent z vyhlášených výběrových řízení v tomto roce - potvrzuje naše obavy o nepříliš efektivním procesu zadávání veřejných zakázek," podotkl místopředseda KAVZ Martin Janoušek.

Při soutěžích klesla také odhadovaná cena zakázek, celkem o 11 procent. Firmy od veřejné správy letos získaly zakázky za 58,9 miliardy korun, státní instituce na ně měly připraveny o 7,1 miliardy korun více.

"Tlak na ceny je stále velice intenzívní, zejména u některých typů stavebních zakázek. Jedná se například o silniční nebo dálniční stavby, kde je málo práce kvůli nedostatečnému množství připravených projektů. Naopak, například u některých železničních staveb je již situace taková, že investoři mají problém sehnat stavební firmu, která by měla volné kapacity, a zde se tlak na ceny výrazně zmenšil," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.