Nadpoloviční většina dotázaných (56 procent) dluží finanční částku vyšší než 10.000 korun, u čtvrtiny respondentů přesahuje dlužná částka 50.000 korun a 16 procent zadlužených osob si půjčilo obnos vyšší než 100.000 Kč.

Nemusí přitom platit, že mít malý dluh je lepší než mít dluh veliký. Nebezpečí malých dluhů souvisí s jejich poskytovateli. Mimobankovní společnosti nabízejí na první pohled lákavé podmínky, ve skutečnosti jsou však na dlužníka obvykle nastraženy nejrůznější kličky a pasti. Hrozí také nebezpečí nakumulování několika menších půjček, které dlužník není schopen splácet, a které mohou roztočit tzv. dluhovou spirálu.

U půjček vyšší finanční hodnoty spočívá riziko v délce jejich splácení, neboť dlouhodobě zatěžují finanční rozpočet domácnosti. Zároveň mohou v budoucnu nastat nečekané komplikace, například v podobě ztráty zaměstnání či zdravotních potíží, které znemožní půjčku splácet.

Důvodem poměrně vysokých půjček může být neuvážené chování lidí při nakupování. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro KRUK je lehkomyslnost po ztrátě zaměstnání druhou nejčastější příčinou zadlužení. Téměř 34 procent dotázaných se domnívá, že nejčastějším důvodem finančních problémů jsou neuvážené výdaje a investice, 22 procent lidí vidí důvod zadlužení v rozhazovačnosti, plýtvání a v žití si 'nad poměry'.

Pomoci předejít finančním problémům může pevná vůle a dobrá znalost domácího rozpočtu, jinými slovy přehled o příjmech, výdajích a tím i o celkové finanční situaci osoby či rodiny. Teprve po pečlivém zvážení finanční situace je možné se rozhodnout, zda a do jaké výše si půjčit, a následně dluh bez problémů splácet. "Pokud člověk správně neodhadne svoji situaci a dostane se do dluhů, je nutné okamžitě kontaktovat věřitele a domluvit se na bližších podmínkách splacení dluhu ve splátkách přizpůsobených finančním možnostem zadlužené osoby," upozornila Veronika Kuřinová z KRUK.