"Měli bychom upřesnit definici pro připuštění víceprací. Zpřesníme tam také podmínky pro podávání stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Budeme zvažovat, jestli nepřitvrdíme, protože ty stížnosti se často využívají k šikanóznímu výkonu práva, kdy jde čistě o boj mezi konkurencí. Nám to však blokuje evropské peníze," upřesnila záměr ministryně Jourová.

Kromě toho MMR zvažuje, že by umožnilo dokončení výběrového řízení, pokud by byla podána jen jedna nabídka. Nyní se musí takový tendr opakovat. "To je jedno z těch kontroverznějších témat," připustila šéfka MMR.

Od příštího roku by měli zadavatelé možnost zadávat zakázky takzvaně "in house". "Pokud má veřejný zadavatel nějakého sebou zřízeného možného dodavatele, tak by měl možnost zadat si to u něj," vysvětlila ministryně Jourová.

Při nástupu do funkce přesně před třemi měsíci přitom Jourová říkala, že technickou novelu resort připravovat nebude, soustředit se měl pouze na přípravu celého nového zákona. Dílčí novelu chtěla nechat na poslancích. Nakonec si to rozmyslela. "Rádi bychom to měli pod kontrolou," podotkla ministryně.

V pondělí resort spustil veřejnou anketu, v níž se každý může vyjádřit, co považuje za největší problém stávající legislativy týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle odborníků však může být tato snaha o otevřenou komunikaci kontraproduktivní. "Ministerstvo by mělo otevřít debatu k novému zákonu o veřejných zakázkách pro odborníky z praxe, kteří se zákonem každodenně pracují. Anketa pro širokou veřejnost byla určitě myšlena dobře, ale nemyslím, že bude reprezentovat názor odborné veřejnosti. Budou do ní přispívat i věční stěžovatelé, kteří problémy veřejných zakázek hodnotí především na základě známých korupčních skandálů, ale skutečnou praxi neznají," poznamenal Tomáš Langr, ředitel společnosti Otidea, která se trh veřejných zakázek dlouhodobě monitoruje.

Podle něj mělo MMR při přípravě novely komunikovat hlavně se starosty, zástupci měst a obcí, úředníky či zástupci univerzit. Právě oni podle Langra přesně ví, v čem současný zákon zadávání zakázek brzdí a v čem by se měl změnit.

"Do expertní skupiny podílející se na přípravě nového zákona se navíc znovu dostali i někteří zástupci lobbistických skupin, kteří se i v minulosti snažili ovlivnit podobu zákonných novel podle svých potřeb," upozornil Langr.

Kromě technické novely MMR stále pracuje na zcela novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, který vychází z nové evropské směrnice. Zadavatelům veřejných zakázek tato směrnice Evropského parlamentu umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace. "Nová kritéria ukončí diktát nejnižších cen a postaví opět kvalitu do centra pozornosti," prohlásil zpravodaj Evropského parlamentu Marc Tarabella.

Jourová dnes prohlásila, že chce do konce letošního roku připravit paragrafové znění zákona. Platit by měl od 1. ledna 2016.