Vedení vysokého napětí SuedLink bude mít přenosovou kapacitu 4000 megawattů. Přenosové společnosti chtějí ještě v letošním roce začít jednat s majiteli nemovitostí v okolí koridoru, kterým by měla energetická spojnice vést. Projekt má přitom řadů odpůrců, lidé se obávají, že vedení vysokého napětí bude vytvářet magnetické pole, které bude mít negativní zdravotní dopady.
"Navrhovaný koridor pro SuedLink není vytesán do kamene," řekl ale dnes Lex Hartmann z představenstva společnosti TenneT. Podle něj je možné ještě jednat o drobných úpravách trasy. Správci přenosové soustavy ale vyzvali německé politiky, aby se do jednání také zapojili a přesvědčili veřejnost o potřebě projektu.
Energetické propojení severu a jihu Německa je jedním ze zásadních prvků projektu na transformaci energetiky v zemi. Německo se zavázalo postupně odstavit své jaderné elektrárny, jejich výkon chce nahradit obnovitelnými zdroji. Největší podíl na výrobě obnovitelných zdrojů mají větrné elektrárny v severním Německu, elektřinu z nich je ale nutné dopravit k velkým spotřebitelům na jihu země.
Chybějící propojení severního a jižního Německa způsobuje potíže i v sousedních zemích. V době výrobní špičky v německých větrnících proudí přetoky elektřiny do Polska a do Česka a zatěžují tamní přenosové sítě.