Gruzínské jednotky vstoupily do Cchinvali
Některé zdroje uvádějí, že gruzínské jednotky vstoupily do jihoosetské metropole Cchinvali a boje zuří v jižní části města. Tbilisi však tento údaj popírají.
Podle Gruzie nejméně dvě ruská letadla narušila gruzínský vzdušný prostor a shodila bomby jižně od Jižní Osetie.
Gruzínský premiér Lado Gurgenidze dnes na tiskové konferenci v Tbilisi prohlásil, že Gruzie bude ve vojenské operaci v separatistické Jižní Osetii pokračovat, dokud nebude dosaženo "trvalého míru". Gruzínské úřady podle jeho slov také podniknou opatření, aby zabránily "další infiltraci žoldáků" do země. "Separatisti v odpověď na mírovou iniciativu gruzínského prezidenta začali střílet. Museli jsme podniknout adekvátní opatření, abychom v regionu udrželi mír," řekl Gurgenidze.
Rada bezpečnosti OSN dnes v souvislosti s Jižní Osetií vyjádřila velké znepokojení, ale nebyla s to se dohodnout na textu rezoluce, která by obě strany vyzvala ke zřeknutí se použití síly. Rusko má jako stálý člen Rady bezpečnosti právo veta. Mluvčí Bílého domu, který doprovází prezidenta George Bushe v Pekingu na zahájení olympijských her, důrazně vyzval k okamžitému zastavení bojů a zahájení jednání.
Ruské agentury, které o konfliktu tak jako dosud informují z pozic separatistů, dnes zdůrazňují skutečnost, že Gruzie údajně začala válku v den zahájení olympijských her. Jižní Osetie se od Gruzie fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Rusko je zcela na straně místních separatistů a podporuje je hlavně finančně. Většina místních obyvatel má ruské občanství a Moskva tvrdí, že nemůže své občany nechat bez podpory. Gruzie to ovšem vidí tak, že Rusko chce gruzínské regiony - vedle Jižní Osetie i Abcházii - anektovat. Rusko má také v oblasti mírové jednotky, které jsou Gruzii trnem v oku, protože podle ní zdaleka nejsou neutrální a naopak otevřeně podporují separatisty.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili nařídil všeobecnou mobilizaci.
Čtěte také: