Pokoj v obyčejném panelákovém bytě, kde žije zpěvákův obdivovatel Petr Riedl (27) s rodiči, je zavalen kazetami, CD disky, DVD, gramofonovými deskami, výstřižky z novin a časopisů i plakáty. Všechny spojuje jméno Gott.

Fotogalerie
3 fotografie

Sbírka 'gottovin', včetně výstřižků, čítá hodně přes tři tisíce kusů. Petr je má pečlivě seřazené, přesně ví, kam co patří, kdy ta či ona píseň vznikla nebo za jakých okolností.

Začala to Včelka Mája
První svoji vzpomínku na Karla Gotta řadí Petr Riedl někam do svých šesti nebo sedmi let. "Dodnes si to pamatuji. Mamka tehdy zapnula televizi s večerní pohádkou a já poprvé v životě uslyšel ten překrásný hlas. Včelka Mája mě vlastně k Mistrovi donesla a já jsem toho od té doby ani jednou nezalitoval. Naopak." Vyučený zahradník je teď momentálně bez práce, a tak všechen čas věnuje třídění a zdokonalování své sbírky. Znovu pročítá výstřižky v naditých pořadačích, rukama hladí desky... "Tahle je nejcennější - tahle s písní Lady Carneval. Tu jsem si obstaral jako první a Karel Gott mi ji dokonce vlastnoručně podepsal. To bylo na jeho vánočním koncertu v Brně v hale Rondo v roce 2002."

První setkání s Mistrem
Dlouhé týdny dopředu šetřil Petr na vstupenku. Vánoční koncert Karla Gotta hltal skoro nábožně. Nedoufal, že by se se zpěvákem mohl setkat osobně, ale nakonec k tomu došlo. "Oslovil jsem ho před odchodem do šatny, on se zastavil a chvilku se mnou hovořil," nadšeně si vybavuje Petr v paměti ještě po šesti letech. Váží si toho, že Karel Gott zůstal stále přístupným člověkem, že se na rozdíl od ostatních celebrit neizoluje od lidí. Tehdy mu poděkoval za zážitek a zeptal se ho, co je podle něj v showbyznysu nejtěžší. Gott odpověděl: "V téhle branži se nahoru může dostat každý. Nesmí na sobě ale přestat pracovat, jedině to je zárukou úspěchu. Jenomže právě na to hodně mladých zapomíná, a proto končí." Gottova slova si Petr Riedl vryl do paměti.

Rozpolcená rodina
Petrova vášeň pro Karla Gotta a jeho zaujetí sbíráním všeho, co s jeho životem a tvorbou souvisí, rodinu rozdělila. Otec Petr (55), elektrikář, pro synovu zálibu pochopení neměl. "On má taťka Karla Gotta pořád spojeného s minulým režimem a nemusí ho. Nehledě na to, že si raději poslechne Led Zeppelin nebo Deep Purple. Často jsme se proto hádali, ale vyříkali jsme si to," říká Petr. Nicméně přiznává, že kvůli zpěvákovi byla u nich doma někdy hustá atmosféra. To maminka Marie (56) Petrovi stranila od začátku. "Jenom jí bylo nejdřív divné, že já, mladý kluk, si potrpím zrovna na něj, a ne na nějakou popovou muziku. Ale pro mě opravdu nikdo nad Gotta není," dodává Petr. Jeho lásku i vášeň respektuje i přítelkyně. "Je sice spíš technařka, ale Karel Gott jí vadit už dávno přestal..."

Sbírka pokračuje
Před nedávnem Petra hluboce zasáhla slova Milana Knížáka na adresu Karla Gotta. "Jak ten člověk vůbec mohl něco takového říci? To je vrchol sprosté arogance, ale ublížil tím jenom sobě. Na Mistra nemá v žádném ohledu!" rezolutně mává rukou Petr. Vychází i z toho, že hodně lidí z okolí jeho sympatie ke Karlu Gottovi sdílí. Nosí mu nové kousky do sbírky anebo upozorní, že v antikvariátu se objevila deska, kterou ještě nemá. "Víte, o panu Gottovi jsem si vůbec poprvé důkladně popovídal s učitelkami Jabůrkovou a Duchoňovou na základní škole. Obě byly jeho fanynkami a daly základ mojí sbírce. Od té doby se hodně rozrostla," vzpomíná Petr a netají, že v ní bude pokračovat. Za svou věrnost by si Petr zasloužil osobní setkání s Mistrem. Nedělní Blesk se mu je pokusí zorganizovat.


Stáhněte si do mobilu zvonění
Žít
204854 pošlete na 907 99 30
Cena SMS 30 Kč vč. DPH. Provozuje Ringier ČR. Více na www.bleskmobil.cz.