Kandidát na prezidenta Zuzana Roithová (KDU-ČSL)

 

Zuzana Roithová se narodila 30. ledna 1953 v Praze. Po studiu lékařství pracovala v několika nemocnicích, až zakotvila v nemocnici na Vinohradech, kde se stala posléze ředitelkou nemocnice. Kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová se poprvé politicky angažovala již v roce 1989, tehdy spíše ještě jako aktivistka, založila iniciativu na podporu studentů zbitých 17. listopadu. Kandidátka Roithová je také spoluzakladatelkou Asociace nemocnic ČR. Do nejvyšší politiky vstoupila Zuzana Roithová, možná budoucí český prezident, v roce 1998, kdy úřadovala jako ministryně zdravotnictví. Ve stejném roce se stala také senátorkou a posléze Evropskou poslankyní za KDU-ČSL. Je vdaná za sochaře Jana Roitha a má syna. Roithová pěstuje okrasné rostliny, hraje na kytaru a ráda sportuje.

 

Zuzana Roithová prezident

 

Na post prezidenta ČR byla Zuzana Roithová navržena Janem Sokolem, její petiční archy podepsalo přes 80 tisíc občanů ČR.

 659485:gallery:true:true

Svoji kampaň založila Zuzana Roithová na odporu proti jmenování komunistické vlády. Jako svoji prioritu by Zuzana Roithová prezident vnímala především člověka, jako jedince a osobnost, který má svá práva. Jako prezidentka by se Roithová podle slibů starala, aby ČR byla opět sebevědomým a spolehlivým partnerem našich spojenců v NATO i v EU. Prezidentka Roithová by zastávala absolutní odpor ke korupci a ráda by vyvolala boj se stranickými „kmotry“.

 

Lepší budoucnost by podle předvolebních textů Roithová prezident viděla především ve zlepšování vzdělání, vědy i kultury. Zuzana Roithová věří tomu, že lidská důstojnost stojí ve středu systému lidských práv a o jejich dodržování se chce jako prezidentka zasloužit. Její šance na zvolení nejsou podle předvolebních průzkumů příliš veliké.