Policista dostal za vydírání řidiče čtyři roky vězení
Obvodní soud pro Prahu 5 dnes poslal pražského policistu Romana Horníka za zneužití pravomoci, nadržování a vydírání na čtyři roky do vězení. Byl hlavním iniciátorem akce, při které se svými dvěma kolegy vydíral duševně nemocného řidiče auta, chtěl po něm peníze a vyhrožoval mu fyzickou likvidací.
Druzí dva policisté - Václav Lajpold a Martin Mikulec - odešli z jednání s podmíněnými tresty v délce dvou let a 2,5 roku.
Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému městskému soudu. Obžalovaným tak stále hrozí až osm let vězení.
Počátkem loňského července upoutal pozornost trojice dopravních policistů Horníka, Mikulce a Lajpolda muž, který na Zličíně u obchodního centra Globus tlačil v protisměru porouchané auto. Když ho požádali o předložení řidičského průkazu, přiznal, že předtím řídil, ačkoliv žádný nemá a nikdy neměl. Podle obžaloby pak policisté muže odvezli na odlehlé místo a Horník mu začal vyhrožovat, že ho zmlátí, pokud jim nezaplatí 10.000 korun. Ponechal si jeho občanský průkaz a propustil ho se slovy "běží ti čas".
Večer mu pak údajně zavolal z Lajpoldova telefonu, a když se dověděl, že muž peníze nesehnal, zvýšil požadovanou částku na 16.000. V polovině července se pak řidič údajně setkal s Horníkem a Mikulcem a předal jim 10.000 korun. Policisté mu potom vrátili doklad totožnosti s tím, že zbytek peněz jim musí zaplatit v září.
Třiačtyřicetiletého muže, který je podle soudního znalce slaboduchý a trpí schizofrenií, incident s policisty velmi vystrašil. Podle jeho blízkých se poté výrazně zhoršil jeho psychický stav, řidič se například bál vycházet mezi lidi. Nakonec se svěřil svému známému, který okamžitě informoval inspekci policie.
Policisté dnes u soudu tvrdili, že rozhodnutí neodvézt muže na služebnu navzdory tomu, že byl podezřelý ze spáchání trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, vzniklo spontánně. "Řekli jsme si, že nepojedeme na barák, že je to moc práce," vysvětlil Mikulec s tím, že se chtěli vyhnout sepisování protokolů.
Advokáti obžalovaných se snažili poukázat na to, že údajně vydíraný muž není věrohodný jednak kvůli svým psychickým problémům, jednak proto, že nějaký čas pobýval ve vězení. Soudce Jan Šott však muži uvěřil, Lajpold s Mikulcem se navíc přiznali. Horník využil práva odepřít výpověď a jako jediný se údajně vydíranému řidiči vůbec neomluvil.
"Policisté mají bojovat proti trestné činnosti. Obžalovaní to nejenže nesplnili, dokonce sáhli až k mafiánským metodám a požadovali výpalné pod pohrůžkou bití," uvedl Šott, který dnes všem třem obžalovaným zakázal pracovat u policie - Horníkovi na deset, Lajpoldovi a Mikulcovi na šest let.
Mikulcovi soudce uložil podmíněný trest 2,5 roku, Lajpold dostal dva roky, oba mají pětiletou zkušební dobu. Do jejího uplynutí musí společně s Horníkem řidiči vrátit 10.000 korun. Mikulce navíc Šott odsoudil k pokutě 90.000 korun, Lajpolda k pokutě 50.000. Pokud nezaplatí, půjdou na šest, respektive na pět měsíců za mříže.
Právník poškozeného muže Jaroslav Ortman novinářům řekl, že bude žádat o náhradu nemajetkové, duševní újmy svého klienta. Po třech policistech chce vymáhat částku v rozmezí půl milionu až milion korun.
Když o životě nevinného člověka rozhoduje jen jeden soudce, aniž by věděl skutečnou pravdu, je to nespravedlnost... A když mu dá tvrdý a nepřiměřený trest za něco, co neudělal, to je opravdu smutné a pro spoustu lidí nepochopitelné... ale v tom našem státě je běžné, že se odsuzují ti nesprávní jen na základě výpovědích duševně nemocných kriminálníků, kterým soudci věří, protože jsou jaksi "důvěryhodní"...