Řápková a práva: Je to pomsta za exekuce!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: efk - 
14. listopadu 2009
05:00

Chomutovská primátorka Ivana Řápková je v posledních týdnech v médiích možná častěji než premiér Fischer. Důvod? Její studium práv na plzeňské fakultě. Ona sama tvrdí, že studovala zcela standardně, jen s individuálním studijním plánem.

Její oponenti říkají, že účelově lže. Kontroverzní primátorka, která se před tím proslavila nesmlouvavým postupem vůči neplatičům, poskytla Blesk.cz exkluzivní rozhovor.

Co říkáte na tvrzení manželky vašeho zesnulého pedagoga Jiřího Pipka Hany, že její manžel vás nikdy nezkoušel. Dokládá to manželovým diářem, kam si prý psal všechno.
Svým způsobem ji chápu. Přišli za ní a řekli jí, že se někdo otírá o jméno jejího zesnulého manžela, a že se ho snaží zneužít pro své plány, a ať s tím něco udělá, pokud může. Ona pak řekla, že mne nezkoušel, protože v uvedené dny měl v diáři prázdné kolonky. Paní Pipkovou chápu, ale její manžel mne doopravdy zkoušel. O to víc mne mrzí, že je mrtvý. Za prvé to byl skvělý pedagog, kterého je velká škoda a za druhé kdyby žil, tak by mohl dosvědčit, že nejsem žádná podvodnice.

Kdy pro vás celá kauza vašeho studia v Plzni vlastně začala?
Už v září mi volali novináři právě z Blesku, že dostali anonym, ve kterém figuruje moje jméno s tvrzením, že jsem na škole sice studovala, ale že moje diplomová práce ve škole není. Já se pak přes elektronický systém tedy podívala do knihovny fakulty a zjistila jsem, že tam moje diplomka skutečně uložená není. Tak jsem se hned podívala doma, jestli mám všechny dokumenty, které jsou se studiem spojené a které to potvrzují. Když jsem zjistila, že ano, tak jsem to celé pustila z hlavy.

Pak se na právnické fakultě v Plzni změnilo vedení, začalo tam vyšetřování a vaše jméno se zase začalo skloňovat.
Ano. Nejprve vypukla kauza kolem rychlostudentů, kteří na této škole zvládli podle všeho získat tituly za pár týdnů nebo měsíců. To ale nebyl můj případ. Já na škole studovala předepsaný počet let. A tak si na mě vymysleli něco jiného.

Jak vaše studium na právech v Plzni začalo?
V červnu 2000 jsem obdržela oznámení o přijetí k dennímu studiu. A protože jsem v té době pracovala a vedení fakulty mi oznámilo, že dálkové studium není možné, požádala jsem o individuální studijní plán. Bez něj by pro mě studium bylo nerealizovatelné. Individuál mi byl vedením fakulty povolen. Takže jsem ho měla už od prvního ročníku. Nejde o nic výjimečného. Studentů s individuálním plánem na té škole studovalo mnohem více.

Co přesně takový individuální studijní plán umožňuje?
Díky němu si mohu studium do určité míry přizpůsobovat svým potřebám. Nemám povinnost chodit na přednášky a semináře. Ty mají být v případě potřeby nahrazeny předem domluvenými konzultacemi s pedagogy.

Tím tedy vysvětlujete, proč jste nechodila na přednášky a semináře?
Ano. Škola sice tvrdila, že prý jsem individuál neměla, ale pak sama uznala chybu a přiznala, že jsem individuální studium měla schválené od prvního ročníku. Pak začali tvrdit, že o mém studiu nejsou na škole žádné záznamy. Najednou se zjistilo, že v elektronickém systému všechny záznamy o mých zápočtech a zkouškách jsou. Přitom jinde být nemohly, protože to takto předepisuje studijní řád. Promiňte, ale já už nevěřím, že tohle je nešťastná náhoda. Škola vždycky poskytne o mně jakoby důkazy o mé vině, jenže vždycky se pak ukáže, že je to úplně jinak.

Ale proč předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa tedy uvedl, že ze svých zápisků zjistil, že jste měla v letech 2003 a 2004 docházet do jeho studijní skupiny, ale ani jednou jste se tam neukázala? Přesto jste měla zápočty a zkoušky. Byl pan Baxa váš vyučující?
Pan Baxa nebyl mým vyučujícím. Nechápu, že se navíc s touto informací vytasil po tolika letech. Proč jsem mu jako studentka nechyběla v době, kdy jsem u něj měla údajně studovat. Proč si na to najednou vzpomněl až teď? Vždyť po jednom semestru musel vědět, že když nemám ani jednu účast na semináři, tak že buď není něco v pořádku, nebo že mám individuální studijní plán.

Sekretariát fakulty tvrdí, že jste získala zápočty a zkoušky dříve, než byl termín seminářů. Jak je to možné?
Nevím, kdy byly termíny seminářů. Já jsem zkoušky a zápočty dělala podle individuálního studijního plánu a dle povinnosti příslušné zkoušky splnit, abych mohla být zapsána do dalšího ročníku.

Jakým způsobem v současnosti komunikujete s fakultou?
To je na tom to nejsmutnější. Celou dobu mne nikdo z fakulty neoslovil žádným způsobem. Všechno, na co musím reagovat, pochází z médií. Kdyby šlo fakultě, univerzitě, opravdu o prošetření celé kauzy, tak přece bude postupovat úplně jinak.

Takže tvrzení představitelů fakulty, že vás vyzvou k tomu, abyste své studium doložila, není pravdivé?
Nebylo. Naopak já sama jsem musela iniciovat schůzku s rektorem, kde jsem měla možnost předložit požadované dokumenty, které podle mne nezpochybnitelně potvrzují, že moje studium bylo v pořádku. (pozn. dopis přišel primátorce až po uzávěrce tohoto rozhovoru)

Proč si myslíte, že vám někdo chce ublížit?
Jednou z možností je, že se někdo snaží odvrátit pozornost od těch čtyři sta rychlostudentů. Že je snaha udělat viníka z někoho, kdo je mimo tu školu. Protože, pokud bylo možné, aby tam takovým způsobem vystudovalo takové množství lidí, tak v tom musí být namočeno ohromné množství pedagogů. Některým z nich se teď samozřejmě hodí, když je najednou veškerá pozornost strhnuta na mě.

Vyslovila jste ale také domněnku, že za tím mohou být politické zájmy. Myslíte, že to jsou lidé zevnitř vaší ODS, nebo máte spíše na mysli někoho z konkurenčních stran.
Domnívám se, že může jít o oba zájmy. Jako politička jsem získala značnou podporu obyvatel. V petici na podporu kroků radnice vůči nepřizpůsobivým jsem získala 160 tisíc hlasů a to se mnohým samozřejmě nelíbí.

Spekuluje se třeba o vašem stranickém kolegovi Petru Gandalovičovi. Co vy na to?
Jsem přesvědčena, že z ústecké organizace to není. O Petru Gandalovičovi jsem nemluvila. Jen tvrdím, že celá kauza má velký politický podtext a tomu odpovídá i způsob, jak je v médiích prezentována. Vždyť celá kauza se nastartovala jakoby náhodou poprvé v době, kdy se blížily parlamentní volby. Ty byly nakonec zrušeny, tak to na chvíli utichlo. S novým vedením fakulty a blížícím se dalším termínem voleb moje kauza zase nabírá na obrátkách.

Jaký je váš vztah k bývalému proděkanovi Milanu Kindlovi?
Nevím, jak bych ho přesně definovala, ale samozřejmě negativní. Na druhou stranu většina chomutováků pana Kindla zná, protože to byl jediný děkan, který v tomto městě žije. Má tady určitý kredit, dalo by se říct, že je jakousi lokální celebritou. Pořádal zde autogramiády svých knížek. Sama mám jednu doma, ale ještě jsem ji nečetla.

Potkávali jste se během vašeho studia?
Párkrát jsme se potkali, byl to děkan.

A jaké jsou vaše vztahy s panem Kindlem dnes?
Velmi vyhrocené. Vždyť on spolu s panem Rabasem (člen vedení Strany zelených) pořádal v Chomutově demonstrace proti některým mým rozhodnutím. V pořadu Reportéři ČT mě pak zesměšňoval a vymezil se vůči mne takovým způsobem, že to snad ani více nejde.

Jak vnímáte roli pana Kindla v celé kauze rychlostudentů?
Pan Kindl je velmi chytrý člověk. A pokud tam něco takového jako neregulérní rychlostudium probíhalo, tak to rozhodně nemohl dělat sám. Musí v tom být namočena velká spousta lidí. A to právě může být ten největší problém. Proto se hodně lidem velmi hodí, že najednou je největší pozornost upřena mým směrem a nikoliv tím jejich.

Zřejmě tím narážíte i na profesora Jana Kocinu. Ten o vás veřejně řekl, že lžete. Vy jste naopak řekla, že máte od studentů školy informaci, že se jeho syn dostal na fakultu, ačkoliv měl u přijímaček nulový počet bodů.
Chování pana Kociny nechápu. Jediné, co mě napadá, je fakt, že se prostě snaží tím, že upozorní na někoho jiného, odvrátit pozornost od sebe samotného. Od studentů školy jsem dostala mail, podle kterého byl profesorův syn na práva v Plzni přijat velmi podivným způsobem. Naposledy mi studenti napsali, že mne pan profesor na svých přednáškách velmi sprostě urážel a vysmíval se mi. Já jen doufám, že se stejnou energií, s jakou se probírá má kauza, nakonec budou na té fakultě vyšetřovány i další problémy. A to včetně velmi zvláštních přijetí několika potomků vyučujících v čele se synem profesora Kociny. Informační systém fakulty prokazuje, že u přijímaček jejich děti propadly, ale přesto byly na školu přijaty.

Vy jste šla studovat na práva v době, kdy už jste jeden vysokoškolský titul měla. Proč jste tam tedy šla?
Jsem inženýrka ekonomie z pražské Vysoké školy ekonomické. Jenže já chtěla pracovat jako správce konkurzní podstaty a abych mohla být zapsána do rejstříku správců, tak podmínkou bylo právnické vzdělání. To byl primární důvod, proč jsem se na práva hlásila. Jenže mezi tím ministerstvo akreditovalo nějaký kurz, jehož absolvování stačilo k tomu, aby člověk mohl být konkurzním správcem. Takže studium práv už pro mě bylo v tomto ohledu zbytečné. Jenže mi bylo líto se na to vykašlat, když už mě přijali, a tak jsem se rozhodla studovat dál.

A nelitujete toho dnes?
Kdybych tušila, že mi to přinese takovéhle problémy, tak bych to nikdy nestudovala. Vždyť já jsem několik let téměř neměla volný čas. To nebyla žádná televize, žádné divadlo, žádná zábava, jen jsem se pořád učila na zkoušky a zápočty.

Nikdy vás nenapadlo studium vzdát?
Jednou. Když mne zvolili starostkou. Ale tehdy jsem si řekla, že tu školu prostě dodělám, když už jsem jí věnovala tolik času. Měla jsem se na to tehdy ale vykašlat.

Každopádně jste práva absolvovala. Můžu vás vyzkoušet z některých právnických otázek?
Je to už několik let, co jsem se školou skončila a vůbec se právu nevěnuji, takže jsem toho spoustu zapomněla.

Dobrá, ale zkusme to. Jaké jsou obligatorní znaky trestného činu?
Obligatorní? Pokud se nepletu, tak je to objekt, objektivní stránka, subjekt a subjektivní stránka.

Správně. Kolik hlav má česká ústava?
Osm. (Správná odpověď: Ústava má osm hlav a preambuli)

Co je to nutná obrana?
To je jednání, které by za normálních okolností bylo trestným činem, ale protože je jím odvrácen útok na zájem chráněný zákonem, tak se o trestný čin nejedná.
(Správná odpověď: Nutnou obranou je takové jednání, kterým je odvracen přímo hrozící nebo trvající útok na zákonem chráněný zájem. Toto jednání není trestným činem ani přestupkem, přestože jinak jejich zákonné znaky naplňuje.)

Jaké číslo zákona má správní řád?
Tak to bohužel nevím. (Správná odpověď: Správní řád – zákon č. 500/2004)

Jaký je rozdíl mezi trestním zákonem a trestním řádem?
Trestní řád upravuje soudní řízení v trestních věcech, kdežto trestní zákon říká, jaké jednání je trestným činem. (správně) Ale už žádné další dotazy, prosím. Opravdu v právu nepracuju a spoustu jsem toho zapomněla.

gogo ( 16. listopadu 2009 17:55 )

Jde na to sytémem "Čunek" .... Drzost, zatloukat a čekat až se zapomene...

gogo ( 16. listopadu 2009 17:54 )

a vidím, že je již docela slušně zametena ! Pok kobercem je sice boule jako prase, ale nad kobercem čisťounko.... Bravo pane Pospíšil !

drobek ( 14. listopadu 2009 22:00 )

99,z toho ocas 5

drobek ( 14. listopadu 2009 21:58 )

za prvé používej diakritiku,za druhé asi jsi dnes popil moc krabicového chateau bzenec

hevulka ( 14. listopadu 2009 20:06 )

Řápková trpí stihomamem

Zobrazit celou diskusi