Referendum k olympiádě v metropoli? Podepište petici

Chcete hlasovat o letních olympijských hrách v Praze? Pak se připojte k podpisové akci, která startuje v pondělí a má podpořit vyhlášení referenda.
V Praze mohou od pondělí občané podepisovat petici, která požaduje vyhlášení referenda o tom, jestli hlavní město má zorganizovat olympijské hry. Praha se chce o jejich pořádání ucházet v roce 2020. V následujících dvou dnech dostanou všechny pražské domácnosti leták s petičním archem.
V přípravném výboru, který petici organizuje, jsou bývalý pražský primátor Jan Kasl, Martin Skalský ze sdružení Arnika a architekt Vlado Milunić. "Myslím si, že by se mělo konat referendum vždycky, pokud se pořádá akce, která tak významně zasáhne do života občanů. Letní olympijské hry jsou jednou z nejdražších sportovních akcí, kterou si lze vůbec představit. Jen tak pro srovnání - kanadský Montreal ji splácel 30 let," řekla nezávislá senátorka Soňa Paukrtová z Libereckého kraje, která iniciativu podporuje.
Cílem organizátorů petice je získat zhruba 60.000 podpisů, což je zákonem dané množství, při jehož dosažení by pražský magistrát musel referendum vypsat. K všelidovému hlasování se pak musí dostavit nejméně 35 procent voličů, aby jeho výsledky byly prohlášeny za platné. "Pan primátor (Pavel) Bém se nijak netají tím, že tu přihlášku hodlá poslat někdy v červnu, takže jediný zákonný prostředek, který je v tuto chvíli k dispozici, je právě zákon o komunálním referendu," vysvětlila Paukrtová.
Podle ekonomické studie firmy PricewaterhouseCoopers se v Praze počítá s přímými náklady 88 miliard korun, 47 miliard organizátoři očekávají z veřejných zdrojů a z toho 25 miliard ze státního rozpočtu. Dalších zhruba 500 miliard korun by bylo nutné vynaložit na infrastrukturu, to jsou však podle zastánců olympijské kandidatury nutné náklady bez ohledu na hry. Loňské pekingské hry stály i se všemi náklady na zlepšení životního prostředí a infrastruktury téměř 700 miliard korun.
"Když vezmu teď proběhlé zimní mistrovství světa (v lyžování), které proběhlo v Liberci v klasických disciplínách, tak tam se občané vůbec s tou akcí neztotožnili a vyklidili město. A když to stojí tolik peněz, tolik práce, tolik organizačních schopností to vyžaduje, tak to dobře není. Takže já si myslím, že pokud občané v referendu vysloví ano, tak se s tou akcí také ztotožní," řekla Paukrtová.
Starostové pražskému primátorovi konání referenda navrhli už před rokem. Tehdy však šlo o celostátní hlasování. Bém je odmítl s tím, že všelidové hlasování by se mohlo uskutečnit pouze v případě, že souhlas s konáním her by byl výkonem státní moci.
S výzvou vyhlásit referendum už dříve neuspěli ani pražští zastupitelé Petr Zajíček (KSČM) a Jiří Witzany (SNK ED).
Pražáci,nechť si udělají sbírku mezi zastánci olympiády sami.Jednak je tohle spousty peněz a hlavně,je to možnost,jak se opět napakují nelegálně jak firmy,tak samozřejmě nejvíce politické strany.Jsem přesvědčen,že i Liberec mohl být o mnoho levnější.Je faktem,že je problém nyní spočítat,kolik např.aut se štěrkem bylo navezeno a hlavně,v jaké kvalitě.Na faktury se napíší nesmysly a klidně se to ze státního rozpočtu zaplatí.O rozdíl v nákladech se rozdělí zadavatelé a firmy.