V Moskvě se značně rozmáhá syfilis: Roli mají i boje na Ukrajině, tvrdí expert

Autor: mav, swp - 
24. května 2025
15:50

Syfilis byla považována za poraženou nemoc, lze jí docela dobře předejít i ji vyléčit. Ale v posledních letech jí onemocní stále více lidí v Evropě i v Rusku. Mimořádný nárůst hlásí Moskva. Podle experta na virové infekce bude mít svůj podíl na rozmachu některých chorob i „speciální vojenská operace“ na Ukrajině, kam Moskva poslala statisíce vojáků.

„Syfilis je sexuálně přenosná infekce, která je způsobena bakterií Treponema pallidum. Onemocnění se vyskytuje celosvětově a lze jej léčit pomocí antibiotik. Bez léčby však může mít těžký průběh s devastujícími následky,“ uvádí Národní zdravotnický informační portál s tím, že v naprosté většině případů se přenáší při nechráněném sexu - vaginálním, análním, ale i orálním; výrazně víc postihuje muže.

Covid-19, respektive všemožná karanténní opatření, přispěly k omezení prakticky všech infekčních chorob, včetně syfilidy. Od té doby ruské statistiky zase rostou. Zatímco rok 2020 přinesl jen 15 300 nových případů, rok 2022 už byl zase podstatně horší: 27 800 nových diagnóz (nebo v relativních číslech 18,9 nakažených na 100 tisíc obyvatel). Poslední čísla jsou předloňská: 25 800 diagnóz (17,7/100 tisíc obyv.), uvádí ročenka Ruského statistického úřadu (Rosstat).

„Růst je obzvláště významný v Moskvě: Od roku 2019 do roku 2023 se tam míra výskytu ztrojnásobila,“ píše zpravodajský web Meduza. „V roce 2022 bylo procento případů v hlavním městě pětkrát vyšší než ruský průměr. Zvýšil se také počet případů kapavky, ačkoli nárůst incidence není tak významný." A nejde jen o rozmach pohlavních chorob, ale i třeba hepatitidy.

Nejsou to ojedinělá čísla, mnohde na světě se pozoruje obdobný nárůst. Mimo jiné zřejmě i proto, že mladí častěji souloží bez ochrany. „Přibližně třetina dospívajících (30 % chlapců a 36 % dívek) nepoužila při posledním pohlavním styku kondom; dalších 9 % chlapců a 7 % dívek nevědělo, zda oni nebo jejich partnerka či partner kondom použili,“ zjistil velký výzkum Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě a Střední Asii. „Pokles v používání kondomů od roku 2014 byl zaznamenán jak u chlapců (o devět procentních bodů), tak u dívek (šest procentních bodů)."

Lepší diagnostika, nebo vojáci na Ukrajině?

Podle odborníků nemusí v Rusku jít pouze o větší rozmáhání se chorob. Vladimir Putin totiž nařídil migrantům lékařské prohlídky zahrnující testy na syfilidu, méně případů tak zůstává nedetekovaných.

„Významná část nárůstu výskytu syfilidy a hepatitidy může souviset se zpřísněním požadavků na zdravotnické pracovníky, aby včas předkládali údaje o těchto pacientech,“ domnívá se Georgij Vikulov, ředitel Výzkumného centra pro prevenci a léčbu virových infekcí a vedoucí herpes centra na Vědecko-vzdělávacím centru Moskevské státní univerzity. Ředitel také připouští vliv speciální vojenské operace (jak Kreml nazývá válku na Ukrajině) na růst některých onemocnění, například hepatitidy A. „Během vojenských akcí se zvyšuje frekvence střevních infekcí a máme velký počet hospitalizovaných účastníků, kteří mohou mít hepatitidu A. Toto onemocnění se vždy projevuje během válek, zemětřesení, přírodních katastrof,“ cituje ho portál Medvestnik.

Obdobné tempo nárůstu hlásí i Evropa. Za rok 2022 napočítalo 29 zemí EU+EEA (Norsko, Island, Lichtenštejnsko, bez Rakouska) 36 132 případů, další rok už 41 051, což znamená nárůst zhruba o sedminu. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel to za poslední hodnocený rok dává 9,9 nakažených – Rusko tak má podíl syfilitiků skoro dvojnásobný.

„Naši odborníci potvrzují celosvětový trend nárůstu infekčních pohlavně přenosných nemocí v populaci. Roli hrají drogy, sexuální experimentování, sex s anonymními partnery, seznamovací aplikace i sezonní variace sexuálního chování,“ uvedla loni Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „Častější střídání partnerů, experimenty v sexuálním chování, vyšší věk při zakládání rodiny, ale i nadužívání alkoholu a konzumace drog zvyšují rizika nákazy. Lidé se kontaktují prostřednictvím seznamovacích aplikací, často pod falešnou identitou, a nelze tak většinou odhalit původce nákazy. Roli v šíření pohlavně přenosných nemocí hraje podle lékařů i roční období: Sluneční záření stimuluje produkci serotoninu, který může zvyšovat libido, slunce dodává tělu vitamin D a ten hraje důležitou roli v produkci pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu.“

Video  Sexuálně přenosné choroby: MUDr. Štěpán Machač  - Videoredakce ženských titulů
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa