Kauza vývozu dronů na Ukrajinu: Pavlovi vadí hádky, bude jednat s Fialou a Černochovou

Aktualizováno -
16. února 2025
13:28
Autor: ČTK, swp - 
16. února 2025
12:56

Prezident Petr Pavel požaduje, aby spory ohledně vývozu dronů na Ukrajinu byly rychle, transparentně vyšetřeny a výsledky zveřejněny. Odmítá jednání zúčastněných stran přes média. Řekl to v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. O kauze bude jednat s premiérem Petrem Fialou v příštím týdnu. Jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (oba ODS) avizoval na další týden. Ministryně před týdnem uvedla, že orgány činné v trestním řízení prověřují podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajný nelegální dovoz dronů na Ukrajinu českými vojáky. Týká se to projektu Nemesis, který organizuje spolek Skupina D.

Prezident uvedl, že mimořádná situace, jakou konflikt na Ukrajině je, si žádá mimořádná opatření. „Nevedeme utajená jednání, nic co by bylo v rozporu se zákonem, natož ústavou,“ uvedl Pavel k výrokům ohledně účasti některých svých spolupracovníků v kauze.

Hledání cest pomoci Ukrajině na všech úrovních je podle prezidenta chvályhodné. „Naší snahou je, aby to bylo v maximálním souladu se zákony. Na druhou stranu válka na Ukrajině není standardní situace, je to mimořádná situace, a mimořádná situace občas vyžaduje mimořádná opatření. Hledáme různé cesty, jak Ukrajině pomáhat, na úrovni jednotlivců, na úrovni organizací, ale i státu,“ uvedl prezident.

Doplnil, že organizace, které se různými cestami snaží na Ukrajinu dostat materiální, ale i vojenskou pomoc, to nedělají pro vlastní obohacení. „Vůbec neříkám, že v rámci těchto aktivit někde nemůže dojít k nějakému chování, které bude v rozporu s pravidly, případně se zákonem. V takovém případě je třeba to vyřešit, vyšetřit naprosto otevřeně,“ uvedl. Pokud se podle něj pochybení prokážou, bude třeba na ně reagovat správnou cestou, ať už administrativní, personální, kázeňskou nebo i soudní. Pokud ale politici během vyšetřování kauzu neustále komentují, přidávají spekulace, dělají podle něj pravý opak toho, než je dát prostor nezávislému vyšetřování.

„Pokud je cokoli, udělování pasů, případně pořizování dronů špatně, ať se to vyšetří, to jen podporuji. Naopak budu požadovat, aby to bylo vyšetřeno rychle, transparentně a aby výsledky byly zveřejněny. Na druhou stranu považuji za naprosto nestandardní a škodlivé, když se po oznámení takového podezření v době vyšetřování neustále do toho případu vnáší nové informace, spekulace,“ uvedl a zmínil i slova ministryně, „jako je pašování“. „To poškozuje dobré jméno armády, ministerstva a bohužel i celé České republiky,“ řekl.

Video  Pád dronu na jadernou elektrárnu Černobyl  - Síť X Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

22:06
5. 11. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování online zpráv k dění na Ukrajině. Pokračuje zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

22:03
5. 11. 2025

Za aktuálními dronovými incidenty nad letišti a vojenskými základnami v Belgii stálo pravděpodobně Rusko. Dnes o tom informovala agentura Belga s odvoláním na své zdroje v tajných službách. Letiště v Bruselu a Lutychu v úterý večer krátce pozastavila provoz kvůli zpozorovaným dronům, předtím belgická armáda po tři noci po sobě zaznamenala přelety bezpilotních strojů nad svými základnami. Incidenty s drony v posledních měsících hlásí i další evropské země.

Belgické tajné služby předpokládají, že za incidenty stál stát, pravděpodobně Rusko. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že stroje letěly ve formaci, pod záštitou tmy a v blízkosti belgické kritické infrastruktury, což neodpovídá schopnostem lidí, které s drony létají pro vlastní zábavu. Ministr obrany Theo Francken řekl, že události očividně vypovídají o něčem mnohem větším. O situaci bude ve čtvrtek jednat bezpečnostní rada státu pod vedením premiéra Barta De Wevera.

21:33
5. 11. 2025

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve videozprávě poděkoval speciálním jednotkám Centra speciálních operací Alfa Bezpečnostní služby Ukrajiny za jejich úspěchy v Pokrovsku v Doněcké oblasti, kde pokračují těžké boje, a v okolí.

„Pokračujeme v ničení okupanta. Chtěl bych obzvláště pochválit speciální jednotky Centra speciálních operací 'A' SBU, které systematicky a velmi efektivně ničí ruské okupanty a jejich techniku ​​v oblasti Pokrovska i v samotném městě,“ uvedl ukrajinský prezident .

Dvě ruské armády – 2. a 51. – pokračují v pokusech o uzavření kordonu kolem satelitních měst Pokrovsk a Mirnohrad v Doněcké oblasti protiútoky z jihozápadu a severovýchodu. Ukrajinské úřady tvrdí, že na tomto úseku fronty dosáhly úspěšných protiopatření, zatímco jednotliví vojáci, členové parlamentu a analytici požadují stažení ukrajinských ozbrojených sil z města.

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa