Německo: Výcvik ukrajinských rakeťáků šmírovaly profesionální drony

Autor: ČTK, lig - 
9. února 2025
18:39

Letecká základna Schwesing na severu Německa, kde se s protiraketovými systémy Patriot učí zacházet ukrajinští vojáci, se zřejmě stala cílem pokusu o špionáž s nasazením dronů. S odvoláním na interní zprávu německého ministerstva obrany o tom informoval deník Süddeutsche Zeitung. Na tomto letišti mezi 9. a 29. lednem zaznamenali šest incidentů, kdy nad ním byly spatřeny profesionální drony neznámého původu.

Při údajném pokusu o špionáž byly využity vysoce profesionální drony. Tyto letouny se několik minut vznášely na místě se zapnutými pozičními světly. Osazenstvo základny se marně snažilo svést drony z kurzu nebo přinutit přistát prostřednictvím rušiček a dalších zařízení. Tato obranná opatření se ale ukázala neúčinná, a tak se dá předpokládat, že nešlo o běžné komerční letouny, ale o specializované stroje. V interní zprávě resortu obrany se podle Süddeutsche Zeitung také uvádí, že se nikdy nepodařilo vypátrat, kdo drony obsluhuje. Zapojila se do toho policie, vojenská kontrarozvědka i vojenská policie.

Vedení bundeswehru v Berlíně serveru NDR dnes potvrdilo informace o „větším počtu“ případů, kdy byly nad základnou spatřeny drony. Policie v nedalekém městě Husum případ předala kriminálnímu úřadu spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

"

"

NDR uvádí, že ve Schwesingu se nachází výcvikové středisko pro použití raket protivzdušné obrany a že jde o jediné místo pro výcvik se systémy Patriot v Německu. Absolvují ho tam rovněž ukrajinští vojáci, jejichž země se skoro tři roky brání ruské invazi. Německo Ukrajině dodalo několik systémů Patriot, které jí pomáhají při obraně před ruskými vzdušnými útoky.

Základnu ve Schwesingu před možnými dronovými útoky chrání detekční a rušící systémy. Süddeutsche Zeitung píše, že podle zdrojů z bundeswehru mohly být bezpilotní letouny nad základnu vyslány z lodí v Severním nebo Baltském moři.

Německo loni v srpnu zaznamenalo množství nepovolených přeletů dronů nad kritickou infrastrukturou v Brunsbüttelu na severu země. Podobné případy se staly také například nad továrnou chemického koncernu BASF v Ludwigshafenu nebo nad americkou základnou v Ramsteinu.

Tyto incidenty podle serveru Politico ukazují, že Německo má mezery ve své obraně před drony. Ministr obrany Boris Pistorius říká, že zlepšení protidronové obrany je prioritou, připouští však, že pokrok je stále pomalý. V reakci na dění na základně ve Schwesingu na ní bundeswehr rozmístil další ochranné prostředky a rušicí techniku.

Video  Český velvyslanec v Kyjevě: Ukrajinci se cítí zklamaní. Za pomoc Čechů jsou ale velmi vděční  - Bára Holá, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Petr Janicek ( 11. února 2025 08:13 )

A co jako?

DDR je taková nevyzpytatelná země.Nejprve sem natahají haldy těch z gumových člunů.A co my máme s tou smečkou dělat? Nyní cvičí UKáčka.Tradičně jich valná část zdrhne během výcviku.Všechno ale solidárně platí EU.

krapotkin ( 10. února 2025 10:04 )

Drank nach ostern nedá skopčákům spát už od 11. století.

Uživatel_5313099 ( 9. února 2025 18:49 )

Tak se jedná o míru. Co čekat od Německa.

Zobrazit celou diskusi