Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, tvrdí Fico. Vinu svaluje na Ukrajinu

Aktualizováno -
24. ledna 2025
19:54
Autor: ČTK - 
24. ledna 2025
16:02

Slovensko dnes podle premiéra Roberta Fica čelilo masivnímu kybernetickému útoku, jehož terčem se stala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP). Fico to řekl na tiskové konferenci, kde z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je "učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády". VšZP v prohlášení, které zveřejnila v podvečer, oznámila že údaje pojištěnců jsou v bezpečí a k žádnému úniku informací nedošlo.

V pátek 24. ledna se Všeobecná zdravotní pojišťovna stala terčem masivního kybernetického útoku. Navzdory němu nedošlo k žádnému úniku údajů pojištěnců a není ohrožená zdravotní péče. VšZP si uvědomuje důležitost zpracovávání a uchovávání údajů o zdravotním stavu pojištěnců, a proto ochraně osobních údajů věnuje maximální pozornost a provádí opatření s cílem posilovat kybernetickou bezpečnost,“ dodala VšZP.

Dodal, že útok začal kolem poledne a podle odborníků se mu zatím VšZP brání úspěšně, ale není jasné, co bude následovat. Fico vystoupil na tiskové konferenci krátce před ohlášenými mohutnými protesty proti jeho politice.

„Kdo má zájem likvidovat slovenskou zdravotní péči, komplikovat pacientům přístup ke zdravotní péči a nechat kolovat jejich osobní údaje,“ řekl slovenský premiér s tím, že útočníkům se zatím tyto informace nepodařilo získat.

Fico také tvrdil, že útok je dílem „představitelů slovenské opozice, nevládních organizací financovaných zahraničím, velké části slovenských protivládních médií a instruktory ze zahraničí, kteří jsou na území Slovenské republiky“. Dodal, že vláda už chystá vyhoštění těchto „aktérů, kteří mají na Slovensku vyvolat převrat“.

V emotivním projevu Fico na jedné straně obyvatele SR ujišťoval, že mají právo protestovat a manifestovat, jedním dechem ale dodal, že základem manifestací jsou lži.

Na základě lží se vyvolávají emoce. V tomto případě ta, že se Slovensko chystá vstoupit z Evropské unie. To nikdo neřekl. Na základě těchto lží se vyvolává ovzduší potřeby shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor. Očekává se střet s bezpečnostními složkami, zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratický stát, protože se věci řeší silou,“ dodal Fico.

Pokud jde o samotný útok, upřesnil, že „spočívá v obrovském množství pokusů získat z informačních zdrojů VšZP citlivé informace týkající se všech osobních údajů a všech diagnóz včetně připravovaných nebo už provedených zákroků. Pokud by tento útok byl úspěšný, dojde k znefunkčnění poskytování zdravotní péče“.

Ministr zdravotnictví Kamil Šaško dodal, že útok nadále pokračuje, ale zatím se daří všechny pokusy o průnik odrážet. Ujistil obyvatele Slovenska, že poskytování všech služeb, které pojišťovna zajišťuje, není ohrožené.

„Situaci nadále sledujeme, ale můžu potvrdit, že jde o mohutný útok,“ dodal Šaško bez dalších podrobností. K úniku údajů z pojišťovny podle Šaška nedošlo a zatím se hackerům nepodařilo ukrást a zašifrovat data. Národní centrum zdravotnických informací (NCZI) je nyní v krizovém a kontrolním režimu, dodal s tím, že zatím ohrožení zdravotní péče nehrozí.

Premiér i ministr zdravotnictví odešli z tiskové konference, aniž by poskytli odpovědi na otázky novinářů, anebo upřesnili, o jaký útok se přesně jedná.

Ministr zdravotnictví Šaško jen řekl, že útok směřoval „na perimetr“ a dál se kybernetičtí zločinci nedostali. Zpravodajský server Živé.sk k tomu poznamenal, že útoky na perimetry infrastruktury nejen státních institucí se dějí běžně a kyberútočníci při nich mohou jen testovat, jestli administrátoři odolají hrubé síle, v jakém stavu mají zabezpečení a jestli je možné proniknout dál do sítě.

Na začátku letošního ledna ochromil kybernetický útok elektronický systém katastru nemovitostí na Slovensku. Podle ministerstva vnitra zasáhl informační systém Úřadu geodezie, kartografie a katastru (ÚGKK) rozsáhlý kybernetický útok ze zahraničí.

22:02
16. 9. 2025

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:44
16. 9. 2025

Při ruském ostřelování Chersonu byl zabit padesátiletý muž, napsal na sociální síti šéf oblasti Oleksandr Prokudin. Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov ráno informoval o mrtvém civilistovi kvůli ukrajinskému dronovému útoku.

Ukrajinská prokuratura zveřejnila záběry zachycují okamžik, kdy ruský dron zasáhl vzdělávací zařízení v Charkově, druhém největším ukrajinském městě. Úřady neupřesnily, o jakou šlo školu, podle místních médií dron zasáhl jednu z budov farmaceutické univerzity. Ruské útoky si vyžádaly čtyři lehce zraněné: tři ženy ve věku 51, 52 a 54 let a 89letého muže, informoval šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. „Naštěstí nikdo nezahynul,“ zdůraznil.

21:07
16. 9. 2025

Íránské a ruské jednotky společně během cvičení Západ 2025 nacvičovaly útočné operace v podmínkách masivního nasazení průzkumných a útočných dronů nepřítelem, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. „Vojáci islámské republiky dobyli nepřátelské opěrné postavení, opevnili se v něm, za podpory ruských dronů odrazili nepřátelský protiútok a přistoupili ke zničení ustupujícího nepřítele,“ sdělilo. O dodávky munice a dalších potřeb do první linie se podle ministerstva postaraly ruské zásobovací drony a roboti.

Během cvičení ruská fregata Admiral Golovko odpálila hypersonickou raketu Cirkon na 900 kilometrů vzdálený cíl na pobřeží Barentsova moře. Cíl byl zničen přímým zásahem, ohlásilo dnes ruské ministerstvo. Na závěr manévrů vydalo zprávu, že společné vojenské cvičení skončilo „naprostou porážkou“ pomyslného nepřítele.

Zobrazit celý online
Video  Fico útočil: Nejste svobodní, žárlíte, závidíte! Šil do opozičníka Šimečky a odmítl železnou oponu s Ruskem  - Facebook - R. Fico, Úřad vlády SR
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa