VIDEO: Fico hrozí Zelenskému. Pokud Ukrajina zastaví tok ropy, Slováci stopnou elektřinu

Autor: ČTK - 
27. prosince 2024
20:32

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Fico to uvedl v příspěvku na sociální síti.

Ukrajina, která se od února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, již dříve oznámila, že neplánuje prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu do Evropy prostřednictvím své sítě plynovodů.

„Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektrické energie, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje při výpadcích sítě, anebo se dohodneme na jiném postupu,“ prohlásil Fico ve videu, které dnes zveřejnil na facebooku.

Premiér tvrdí, že alternativní trasy by prudce zvýšily náklady a také by postihly slovenské zisky z tranzitu, země by podle Fica přišla o půl miliardy eur na poplatcích. Tvrdil také, že zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu zasáhne Evropskou unii a její konkurenceschopnost a zmiňoval odhady, podle kterých by náklady „sedmadvacítky“ v příštích dvou letech mohly dosáhnout 120 miliard eur. Vinu svaloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, s nímž se minulý týden podle diplomatů pohádal přímo na jednání summitu EU.

Slovenský premiér také Zelenskému vyčetl, že „nepochopitelně“ odmítá příměří, a tím celou Ukrajinu zavléká do katastrofy. Vyjednávací pozice Kyjeva se podle Fica zhoršují každým dnem a Ukrajina „za toto západní dobrodružství zaplatí obrovskou cenu v podobě ztráty území a přítomnosti cizích vojsk“. Znovu apeloval na zahájení mírových jednání a ujistil o připravenosti Slovenska hostit taková jednání.

Fico v neděli jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na jehož rozkaz ruská vojska vpadla do sousední země a rozpoutala tak nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Putin ale odpovědnost svaluje na Kyjev a Západ, který podle něj zavlekl Rusko do války.

Fico se v neděli stal teprve třetím vrcholným činitelem z EU, který od začátku války navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě, poznamenala agentura Reuters. Ruský prezident ve čtvrtek potvrdil, že Slovensko, jehož „neutrální postoj“ pochválil, se nabídlo jako jakási „platforma“ pro možná jednání.

Slovensko je sice členem Evropské unie a NATO, ale od návratu několikanásobného premiéra Roberta Fica k moci na podzim roku 2023 se přiblížilo Rusku a hlásí se k maďarské pozici, napsala dnes agentura AFP v narážce na kontakty maďarského premiéra Viktora Orbána s Moskvou. Připomněla, že Fico zastavil státní vojenskou pomoc Ukrajině a obviňuje Kyjev z ohrožení dodávek ruského plynu pro svou zemi, který si přeje nadále nakupovat.

Slovensko nicméně napadenému sousedovi poskytlo humanitární pomoc a také na Ukrajinu vyváží naftu a elektřinu. Za leden až listopad letošního roku vyvezlo na Ukrajinu 2,4 milionu megawatthodin elektřiny, což představuje meziroční nárůst o 152 procent, napsal Reuters.

18:25
Dnes

Americký prezident Donald Trump požádal svého tureckého kokegu Recepa Tayyipa Erdogana, aby jeho země přestala kupovat ruskou ropu. Před jejich dnešní schůzkou v Bílém domě také uvedl, že spolu budou jednat o obchodu a dodávkách amerických zbraní, například stíhaček F-16 nebo F-35, informovala agentura Reuters. Erdogan před novináři v Oválné pracovně prohlásil, že ho přijetí v Bílém domě potěšilo.

17:31
Dnes

Polsko se stává největším odběratelem dronů z Tchaj-wanu. Směřuje do něj 60 procent tchajwanských bezpilotních letadel, což je více než do Spojených států. Varšava kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu rychle posiluje armádu a zároveň se snaží omezit závislost na součástkách z Číny. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.

16:54
Dnes

Uprchlíci z Ukrajiny zaplatili letos v prvním pololetí na odvodech a některých daních 15 miliard korun. Poskytnutá pomoc státu na humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu byla poloviční, činila 7,6 miliardy korun. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce. Podle jeho dat příjmy od uprchlíků začaly převyšovat výdaje od předloňského třetího čtvrtletí. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že teď v ČR pracuje 169.000 lidí z Ukrajiny s dočasnou ochranou.

Zobrazit celý online
Video  Zeman o Ficově účasti oslavách konce války v Moskvě: Sám bych účast zvažoval.  - Vera Renovica, Daniel Kristl/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa