Putinův pobočník Ďumin dostal velký úkol: Vyhnat Ukrajince od Kurska
Ještě si ani pořádně nezvykl na svou novou funkci prezidentského pobočníka, a už svěřil Vladimir Putin svému dřívějšímu bodyguardovi náročnou operaci. Alexej Ďumin (51) má velet a koordinovat bezpečnostní složky a úřady v Kurské oblasti, ve které řádí ukrajinská armáda. Takové poslání musí značit velkou důvěru, jež v něj prezident vkládá – a možná také další indicii, že by si ho mohl vybrat za svého následníka.
„Alexej Gennaďjevič Ďumin byl včera skutečně pozván na schůzku (s prezidentem Vladimirem Putinem) a byl pověřen dohledem nad protiteroristickou operací. No a hlavním úkolem je porazit invazní jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny na území Kurské oblasti,“ uvedl v úterý poslanec Státní dumy za Kurskou oblast Nikolaj Ivanov pro RTVI. „Chci ale říci, že toto rozhodnutí je velmi správné, protože Alexej Gennaďjevič je osvědčená osoba. Kromě toho, že vedl velmi vážné operace během ‚krymského jara‘, pracoval na dvou ministerstvech v důležité funkci a za třetí velmi efektivně vedl Tulskou oblast, zanechal za sebou velmi dobrou stopu. Kromě toho je Alexej Gennaďjevič náš krajan z Kurska,“ dodal poslanec.
Podle jeho názoru je „obzvláště důležité“ a „symbolické“, že k tomuto jmenování dochází ke dni 81. výročí ukončení bitvy u Kurska. Největší bitvu historie, masivní tankové manévry, vyhrála Rudá armáda 23. srpna 1943.
Kariéru Ďumin začal jako vojenský elektroinženýr, v 90. letech přešel do prezidentské ochranky. Pak se vrátil do armády, kde stoupal z vysokých funkcí do ještě vyšších. Roku 2014 jej Putin povýšil na vysokou pozici do zvláštních jednotek vojenské rozvědky GRU, s nimiž se podílel na obsazení ukrajinského Krymu – „krymském jaru“, jež zmiňoval poslanec. Chvíli dělal také náměstka tehdejšího ministra obrany Sergeje Šojgua.
Roku 2016 generálporučík vyměnil uniformu za oblek – Vladimir Putin jej poslal do Tulské oblasti jako gubernátora. Tam sloužil do letošního jara. Když Vladimir Putin 7. května formálně zahájil své páté funkční období prezidenta, zamíchal silovými posty ve státním aparátu a Ďumina jmenoval svým pobočníkem.
Experti: Putin nevěří generálům
„Je to taková zajímavá figura. Že jmenuje bývalého bodyguarda, byť tedy měl i vojenské zkušenosti, může ukazovat na postupující Putinovu nedůvěru ke komukoli,“ komentoval pro Blesk Zprávy Karel Svoboda z Katedry ruských a východoevropských studií IMS FSV Univerzity Karlovy.
Rovněž připomněl Ďuminovo působení v ruských operacích proti Ukrajině – některé zdroje uvádějí, že měl na starosti odvoz prchajícího proruského prezidenta Viktora Janukovyče, jehož svrhly demonstrace zvané euromajdan. „Že je Ďumin právě z Kurské oblasti, má dodat rozměr příběhu o tom, jak místní vyhnali zlé Ukrajince,“ dodává k jeho novému úkolu Svoboda.
„Je to velmi jednoduché: Putin nevěří žádnému ze svých generálů,“ soudí i Anton Heraščenko, dřívější poradce ukrajinského ministra vnitra. „Ďuminovo jmenování naznačuje vážné problémy v ruské armádě. A je to pochopitelné – systém je postaven tak, že se nahoru dostávají jen zloději, zkorumpovaní úředníci a patolízalové,“ tweetuje.
Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) Ďumina označila za jednoho z představitelů a klíčových osob „jedné z nejutajovanějších speciálních služeb nepřítele – zvláštních operačních jednotek ruských ozbrojených sil“. „Ty se podílely na prominentních vraždách a teroristických útocích na Ukrajině a v Evropské unii, včetně útoku na vojenské zařízení v České republice,“ připomíná SBU výbuchy muničních skladů ve Vrběticích.
Ďumin proslul historkou, kterak uchránil Putina před medvědem. „Bylo to velmi vzdálené místo, v horách, a v noci jsem měl hlídku, prezident už odpočíval. Ze stanice mi hlásili: ‚K vašemu vchodu se blíží medvěd‘. Nejdřív jsem si myslel, že si někdo dělá legraci, a tak jsem šel ke dveřím a vidím: Přede mnou stojí medvěd, docela velký. A dveře byly po celém obvodu prosklené,“ popsal deníku Kommersant. „S medvědem jsme pohlédli do očí, on trochu ustoupil, já otevřel dveře a vyprázdnil celý zásobník pistole pod jeho nohy. Bylo mi ho líto. Ale medvěd byl velmi rozumný. Uvědomil si, že jsme mu zachránili život, otočil se a odešel. Ráno jsem to hlásil prezidentovi a ten řekl, že je moc dobře, že jsem medvěda nezastřelil.“