Iryna (†25) zahynula v bojích s Rusy. Před smrtí dala instrukce ke svému pohřbu, přišlo tisíc lidí

Autor: ČTK - 
2. června 2024
21:08

Téměř tisíc lidí se dnes v Kyjevě přišlo naposledy rozloučit s ukrajinskou novinářkou a během války s Ruskem medičkou Irynou Cybuchovou, která zahynula v bojích mezi ukrajinskou a ruskou armádou ve východoukrajinské Charkovské oblasti, kde byla nasazena jako válečná zdravotnice. Bylo jí 25 let, napsala agentura AP.

Cybuchová zanechala svým blízkým instrukce ke svému pohřbu v případě, že by se z fronty nevrátila. Chtěla, aby truchlící zpívali ukrajinské písně a místo obvyklé smuteční černi přišli oděni do vyšyvanek – tradičních ukrajinských vyšívaných košil. Novinářka ve vzkazu požádala, aby lidé místo květin přispěli dobrovolnému zdravotnickému oddílu, kde sloužila.

Na nádvoří kyjevského kláštera archanděla Michaela, kde se konal pietní obřad, se dnes sešly davy lidí.

Pohřeb polní medičky a novinářky Iryny Cybuchové (2. 6. 2024) Pohřeb polní medičky a novinářky Iryny Cybuchové (2. 6. 2024) | ČTK

Po mši se v průvodu vydaly na náměstí Nezávislosti, zvané Majdan, a skandovaly při tom „hrdinové neumírají“. Stovky lidí na náměstí v centru ukrajinské metropole poklekly, aby vzdaly hold u rakve překryté žlutomodrou ukrajinskou vlajkou. Přátelé Cybuchové rozdávali lidem vytištěné texty písní, které si přála při rozloučení zazpívat.

„Budeme bez ustání zpívat na počest toho, jak bez ustání zachraňovala vojáky,“ zněl z reproduktorů hlas jednoho z přátel zesnulé ženy. Cybuchová bude pohřbena v pondělí v rodném Lvově.

Smrt Cybuchové, která před ruskou invazí na Ukrajinu pracovala pro veřejnoprávní televizi Suspilne a dohlížela na vzdělávací projekty v odlehlých vesnicích východoukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti, vzbudila velkou pozornost na ukrajinských sociálních sítích.

„Jsem mladá žena stejná jako ty ve Francii nebo Španělsku. Jediný rozdíl je v tom, že na našich hranicích je totalitní režim, který napadl zemi, kterou mám moc ráda,“ uvedla novinářka v rozhovoru s časopisem Elle v roce 2022. „Proto bráním svou zemi a jsem připravena zemřít, aby byla moje země svobodná,“ dodala tehdy.

21:10
23. 9. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:38
23. 9. 2025

Ukrajina by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa mohla s podporou EU a NATO dobýt zpátky veškeré území, které ztratila kvůli ruské invazi, a možná by mohla jít i dál. Trump to uvedl na své sociální síti Truth Social po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na okraj Valného shromáždění OSN. Je to výrazný posun oproti dřívějším výzvám Trumpa k tomu, aby Kyjev učinil územní ústupky Rusku výměnou za mír, píše agentura AP.

20:38
23. 9. 2025

Estonský ministr zahraničí prohlásil, že Estonsko je připraveno v případě potřeby sestřelit ruské letadlo.

Zobrazit celý online

Video  Lipavský pro Blesk: Putin vytváří ve světě chaos a přehlídka v Moskvě je jen divadlo!  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa