Pondělí 9. září 2024
Svátek slaví Daniela, zítra Irma
Polojasno 30°C

Nové rakety z USA pro Ukrajinu: „Pevnost Krym“ je najednou na dostřel. Poloostrov může rozhodnout válku

Autor: RFE/RL, mav, lig - 
2. května 2024
05:00

Od února 2022, kdy ruský prezident Vladimir Putin zahájil rozsáhlou invazi, jeho ozbrojené síly ostřelují Ukrajinu raketami a bezpilotními letouny z relativního bezpečí Krymu. Po obsazení ukrajinského černomořského poloostrova v roce 2014 nalil kremelský vůdce miliardy dolarů do jeho militarizace, rozšiřování základen a výstavby skladů a další infrastruktury. Teď se však „pevnost Krym“ ocitá na dostřel. Co to bude znamenat, analyzuje web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Nyní čelí pevnost Krym nové významné hrozbě, která by mohla neutralizovat jeho klíčovou roli 26 měsíců trvající válce: Americký systém ATACMS. Po téměř dvou letech váhání dodaly Spojené státy začátkem dubna verze těchto výkonných balistických raket, které mohou doletět až 300 kilometrů - v podstatě dosáhnou na kterýkoli z více než 100 vojenských cílů na poloostrově.

„Dodávka ATACMS je velkým průlomem. Mohla by v podstatě učinit Krym vojensky bezcenným,“ řekl RFE/RL Philip Karber, vojenský analytik z Washingtonu, který se zaměřuje na Ukrajinu.

Na Krymu sídlí ruská černomořská flotila, šest leteckých základen, velitelská a řídicí centra, sklady zbraní, doky, kasárna a další. Je také posetý radary protivzdušné obrany a protiraketovými systémy na ochranu těchto zařízení. Rusko pravidelně odpaluje z Krymu na jižní Ukrajinu rakety, včetně hypersonických, a bezpilotní letouny. V poslední době z poloostrova ostřeluje ukrajinské přístavní město Oděsa.

Krym také slouží jako klíčové logistické centrum pro Putinovo válečné úsilí. Rusko přepravuje kritické zásoby, jako je munice, těžká výzbroj, palivo, potraviny a zdravotnické vybavení, z Krasnodarského kraje na Krym po silnici, železnici i loděmi. Velká část zásob a pracovních sil se přes poloostrov přesouvá na sever do Ruskem okupovaných částí Chersonské a Záporožské oblasti.

„V tuto chvíli je Krym pro Rusy jako nepotopitelná letadlová loď, která vypouští drony a letadla a poskytuje logistickou podporu jejich silám na jihu Ukrajiny,“ řekl RFE/RL Ben Hodges, generálporučík americké armády ve výslužbě, který velel americkým silám v Evropě.

Krymský most se uzavírá

Ukrajina už zasáhla několik klíčových vojenských cílů na poloostrově - včetně leteckých základen a 19 kilometrů dlouhého Krymského (Kerčského) mostu, jediného fyzického spojení s vlastním Ruskem - ještě předtím, než Spojené státy 24. dubna schválily dodávky systémů ATACMS.

Ačkoli Rusko most pravidelně uzavírá kvůli hrozbám, Moskva přes toto spojení nadále dodává na Krym značné zásoby, uvedl Karber. Lodě také dopravují náklad do Sevastopolu, velitelství ruské černomořské flotily nacházejícího se na jihozápadním pobřeží poloostrova.

Prezident Volodymyr Zelenskyj měsíce naléhal na administrativu Joea Bidena, aby poslala ATACMS delšího doletu, které nesou 230kilogramovou bojovou hlavici  s cílem zasáhnout vojenské cíle daleko za ruskými liniemi, zejména ty na Krymu. Ukrajina vyrábí pouze malé množství raket dlouhého doletu, ovšem doufá, že letos začne zvyšovat jejich produkci.

Spojené státy loni na podzim poslaly na Ukrajinu verzi ATACMS kratšího doletu s dosahem 165 kilometrů, která při výbuchu rozprašuje kazetovou munici. Ukrajina je poprvé úspěšně použila v říjnu proti cílům na východní Ukrajině.

Během své únorové návštěvy na Mnichovské bezpečnostní konferenci Zelenskyj uvedl, že americkým představitelům ukázal, které cíle chce zasáhnout pomocí ATACMS.

Krátce poté, co začátkem tohoto měsíce tyto rakety delšího dosahu obdržela, je Ukrajina 17. dubna údajně použila k úderu na leteckou základnu Džankoj na severovýchodě Krymu, přičemž poškodila ruské vrtulníky, strategickou platformu země-vzduch S-400 (nejmodernější systém protivzdušné obrany Ruska) a letecký pozorovací komplex používaný jako velitelské a řídicí centrum. Zprávy nebylo možné nezávisle ověřit.

Okupační gubernátor Krymu Sergej Aksjonov už varoval, že rakety ATACMS v kazetové variantě na poloostrov dopadají: „Po sestřelení raket ATACMS byla rozptýlena nevybuchlá submunice. Pokud tuto munici naleznete, nesbírejte ji, nepřibližujte se k ní, volejte Ministerstvo pro mimořádné situace a Ministerstvo vnitra,“ napsal na telegramu.

Ruské ministerstvo obrany v úterý také o takových úderech informovalo: „Ruská protivzdušná obrana sestřelila deset ukrajinských bezpilotních letounů, šest raket ATACMS vyrobených Spojenými státy a dvě naváděné letecké pumy HAMMER francouzské výroby,“ uvedlo bez detailů, kde k tomu došlo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zprávy o doručení raket Ukrajině komentoval slovy, že „speciální vojenská operace“ tak jako tak dosáhne cílů, jen to bude pro Ukrajinu problematičtější.

Zastaralé rakety

Spojené státy neoznámily, kolik raket ATACMS delšího dosahu již na Ukrajinu poslaly a kolik dalších by Ukrajina mohla obdržet v nadcházejících měsících. Deník New York Times s odvoláním na nejmenované americké představitele uvedl, že na Ukrajinu bylo dodáno více než 100 ATACMS delšího dosahu. Ke zničení nebo vážnému poškození jednoho cíle může být zapotřebí více ATACMS.

Colby Badhwar, nezávislý obranný analytik, na Twitteru uvedl, že Spojené státy by pravděpodobně mohly Ukrajině poskytnout 200 raket ATACMS dlouhého doletu. Další jsou v amerických arzenálech po datu použitelnosti, ale některé by zřejmě ještě použít šlo, soudí.

Ukrajina má i další rakety západní výroby, i když jejich zásoby se ztenčují. Spojené království loni zaslalo Ukrajině přesné střely Storm Shadow, které mohou zasáhnout cíle vzdálené až 250 kilometrů. Minulý týden Londýn oznámil, že pošle další.

Během deseti dnů v září 2023 Ukrajina použila své zásoby Storm Shadow k zasažení dvou cílů na Krymu: loděnice a velitelství Černomořské flotily v Sevastopolu. Ukrajina v Černém moři zničila nebo poškodila asi 24 ruských plavidel - včetně vlajkové lodi Moskva, která byla potopena v dubnu 2022 - s použitím kombinace domácích a západních zbraní. Necelé dva týdny po úderu na velitelství Rusko stáhlo většinu své Černomořské flotily z poloostrova do ruského přístavu Novorossijsk. „Ukrajinci si již na Krymu ověřili, co dokáže hrstka přesných zbraní proti Rusům,“ řekl Hodges s odkazem na údery Storm Shadow na Krymu a následné ruské stažení.

V rozhovoru pro Washington Post minulý měsíc Zelenskyj uvedl, že ATACMS umožní Ukrajině vyhnat ruské letectvo z poloostrova. „Když Rusko ví, že mu stíhačky můžeme zničit, nebude z Krymu útočit,“ řekl. „Je to jako s námořní flotilou. Vytlačili jsme je z našich teritoriálních vod. Nyní je vytlačíme z letišť na Krymu.“

Lepší než Storm Shadow

Badhwar uvedl, že ATACMS, které se pohybují mnohem větší rychlostí než Storm Shadows a mohou dosáhnout svých cílů během několika minut, jsou vhodnější v situacích, kdy jde o čas – proti cílům, jako jsou mobilní systémy protivzdušné obrany, dělostřelectvo, odpalovače raket, letadla na zemi či zásobování.

Proti Kerčskému mostu by zase byla vhodnější německá řízená střela Taurus. Německý kancléř Olaf Scholz zatím odolával tlaku, aby Ukrajině výkonnou raketu poskytl, ačkoli západní představitelé doufají, že rozhodnutí USA dodat ATACMS přesvědčí i Berlín.

Teď, když je Ukrajina vyzbrojena ATACMS, se ruské síly na Krymu nemají kam schovat, říká Hodges. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj „znají každý metr čtvereční“ poloostrova. „Prvním velkým krokem k osvobození Krymu je učinit ho neudržitelným. A schopnost přesných úderů dlouhého dosahu poskytne Ukrajině příležitost, jak toho dosáhnout,“ řekl Hodges. „Nemusíte zabíjet všechny Rusy. Stačí jen zajistit, aby neměli palivo, munici a potraviny.“

A Krym podle něj bude rozhodujícím polem celé války – kdo ho ovládne, zvítězí. Když se podaří ho izolovat od zásobování, ubude raketových a dronových útoků z poloostrova a nedostatkům budou čelit i ruské jednotky na okupovaném jihu. Ukrajina by pak mohla potenciálně uvolnit jednotky z jihu pro těžší boje na východě. „Bude to mít zjevně širší dopad, než jen dostat odtamtud Rusy,“ uzavřel Hodges pro RFE/RL. „Bude to mít účinek v celém bojišti, a to jak psychologicky, tak logisticky a fyzicky.“

Video  Výbuch ruského systému na Krymu: Ukrajinci použili nové střely?  - Ukrajinská vojenská rozvědka
Video se připravuje ...

6:38
Dnes

Ukrajina si pro úder vybrala oblast Kursk, protože se ukázala jako nejslabší místo obrany okupační armády. V rozhovoru pro CNN to řekl vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrskyj.

Podle generála útočníci plánovali využít toto území jako předmostí pro další akce, zejména pro útok na oblast Sumy.  Rusové se chystali prorazit hranici pár dní po ofenzivě na Charkovském směru 10. května tohoto roku.

Pro nás byl tento směr vždy hrozbou. Proto jsme při posuzování našich schopností vybrali nejslabší místo v obraně nepřítele, v jeho struktuře,“ vysvětil Syrskyj podle agentury Unian.

22:00
8. 9. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

21:45
8. 9. 2024

Neznámý počet sibiřských bezdomovců podepsal smlouvy týkající se vstupu do ruské armády a zapojení se do války na Ukrajině, píše Radio Free Europe/Radio Liberty. Někteří to dělají pro peníze, jiní prý pro vlast. Moskva se momentálně snaží vyhnout další plošné mobilizaci a zároveň pokrýt personální ztráty svých vojenských uskupení. Celý článek čtěte ZDE.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa