Vzpomínkový seriál: Václav Havel - Disident

Autor: red - 
18. prosince 2011
13:44

Disidenta z Václava Havla "vyrobili" sami komunisté. Ti Václava vychovávaného v buržoazním prostředí na prestižní škole nahnali do učení na chemického laboranta. Vzdoroval tak, že se v 60. letech vypracoval mezi ceněné dramatiky. Jenže v roce 1969 přišel totální zákaz činnosti. Co zbývalo než stát se odpůrcem režimu?

Místo guvernantek pak dvacet let už na velkého kluka Václava Havla dohlíželi příslušníci z StB. Na každém kroku. A byla to občas legrace. Když ve své oblíbené pražské restauraci Rottiserie nechal k vedlejšímu estébáckému stolu poslat lahev vína, "hlídači" chvíli bojovali s pokušením, než zvedli skleničky a připili na Havlovo zdraví.

Jiní "tajní", kteří ho provázeli na prázdninové cestě v roce 1985, za ním pak přišli s prosíkem, aby chvilku počkal s návštěvou sauny. Báli se kvůli zdravotním problémům s Havlem jít a za chvíli je měli vystřídat mladší kolegové.

Mercedesem do pivovaru

Disidentská léta jistě nebyl jen jeden velký mejdan s hraním si na schovávanou s estébáky a volnými vztahy a nevěrami mezi omezenou skupinkou chartistů. Havel v komunistickém vězení strávil celkem 5 let. A mezitím musel dělat třeba "přikulovače" sudů v trutnovském pivovaru. Jinak mu hrozilo vězení za příživnictví. A opět oblíbený Havlův paradox: Do práce za 1700 Kč měsíčně jezdil mercedesem, který ale musel nechat stát mimo areál, aby nedráždil dělnickou třídu.

Známá je také historka, kdy Havlovi kamarádi propašovali do nejkovanějších komunistických novin Rudého práva zdravici k jeho narozeninám. Hodně zdraví a "úspěchů v práci" přáli Ferdinandu Vaňkovi z Malého Hrádku, tedy postavě z Havlových her. Z fotky se díval Václav Havel. Lid ale tehdy - v říjnu 1989 - nemohl jeho podobu znát. A tak i cenzor byl trestuhodně nepřipravený...

Za dva měsíce už znal Havlovu tvář každý, dokonce i malé děti. Jako prezidenta z obrázku ve třídě.