Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

250 milionů dětí vyrůstá za války. UNICEF v šoku: „Proč jim Visegrád nepomůže?“

Autor: ČTK - 
5. července 2016
12:44

Šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams je rozčarován z postoje, jaký v migrační krizi zaujaly středoevropské země. Evropa by podle něj naopak měla být solidární. Williams to uvedl v Berlíně po zveřejnění zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF). Podle ní vyrůstá ve válečných zónách na 250 milionů dětí.

„Nemám vysvětlení, my to moc nechápeme, jsme z toho trochu zmateni, protože dějiny těchto zemí znamenají, že by (tyto země) teď měly něco vracet,“ odpověděl Williams na dotaz, jak vnímá postoj středoevropských států k přerozdělování uprchlíků. To země Visegrádu, tedy Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, tvrdě odmítají.

Williams by očekával, že země, kterým se v minulosti dostalo zahraniční pomoci, budou nyní také ochotny pomáhat. Zmínil přitom pomoc ze strany Evropské unie, ale i podporu světové veřejnosti pro Československo během takzvaného pražského jara v roce 1968. „Byl jsem studentský aktivista a pamatuji si podporu pro Čechy při jejich povstání,“ řekl Williams, jinak rodák z africké Sierry Leone.

„Jsme přesvědčeni, že Evropa měla ukázat naprostou solidaritu s těmi lidmi,“ uvedl na adresu běženců Williams, podle něhož by přerozdělování uprchlíků mohlo být jednou z dobrých cest, jak jim pomoci. Jako příklad země, která pro běžence dělá mnoho, uvedl Německo.

Dětství plné zbraní a krve

Spolková republika loni přijala asi 1,1 milionu migrantů a patří mezi státy, které v rámci osmadvacítky kvóty na přerozdělování běženců prosazují. Mimoto výrazně pomáhá i v konfliktním regionu Blízkého východu, kde se angažuje třeba i Česká republika.

Zveřejněná zpráva UNICEF mimo jiné uvádí, že v oblastech ozbrojených konfliktů po celém světě vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války. Jen loni se jich v takových regionech narodilo asi 16 milionů.

Video se připravuje ...
Další videa