Máme fotky z největší uprchlické „ubytovny“. V letištní hale spí 5000 migrantů
Až 60 obytných buněk v jedné hale oddělených jen několik metrů vysokými přepážkami. Tak vypadá jedna z ohromných hal bývalého největšího letiště v Německu Tempelhof. Několik tisícovek migrantů právě tady čeká na výsledek jejich azylového řízení. Blesk.cz se na místo vydal a získal exkluzivní fotografie zevnitř prostoru. Jak se uprchlíkům v táboře žije? A odkud většina z nich pochází?
Vysoký plot posetý ostnatým drátem dělí jeden z největších uprchlických táborů od německé metropole. Uvnitř je ubytováno několik tisíc uprchlíků. Zdokumentovat vnitřní prostor se pokusil reportér Blesk.cz. Posádka kontejnerové „vrátnice“ složená převážně z tureckých Němců ho dovnitř nepustila.
„Kde máte průkaz? Dovnitř bez průkazu nemůžete,“ řekl muž v bílé buňce. Novinářský průkaz jako propustka ale nestačil. A odpovědí na prosbu o oficiálního průvodce byl jen smích vrátného.
Uprchlíci se dovnitř dostanou velmi snadno pomocí čipu, který každý z nich přikládá k turniketovému terminálu.
Přátelství díky válce
Jedním z obyvatel komplexu je Baran (15), který uprchl společně s rodiči přímo z Aleppa, jednoho z největších středisek bojů v Sýrii. „Bydlíme společně ještě s jednou rodinou, v pokoji je nás deset,“ popsal pro Blesk.cz Baran. V uprchlickém letištním komplexu je s rodinou už tři měsíce. Pomalu se učí německy, základní komunikaci už ale zvládá. Studuje podle svých slov poctivě stejně jako jeho dvě sestry, bratr a oba rodiče.
V táboře se Baran nejvíce kamarádí s o rok starším chlapcem Kasimomarem (16). „Také jsme přijeli s rodinou z Aleppa, ale s Baranem jsme se seznámili až tady,“ řekl chlapec. V letištním komplexu přestavěném na uprchlický tábor je jich kolem pěti tisíc. Původně bylo ale centrum určeno jen pro 1200 uprchlíků. Kvůli stále zvyšujícímu se počtu ubytovaných lidí jsou postupně upravovány prostory pro dočasné bydlení. Soukromí je tak věcí, kterou chlapci momentálně neznají.
Manželé: Jsme tu už osm měsíců
Právě nedostatek soukromí tíží také mladé manžele ze Sýrie, kteří jsou v uprchlickém zařízení ubytovaní už 8 měsíců. Reza (34) a Rogyiya (24) bydlí společně s dcerou (2,5) v jednom pokoji s rozvětvenou sedmičlennou rodinou. I proto chodí nejraději ven na procházky. Reza už se podle svých slov těší do práce, jelikož ale pochází z rizikové země, azylové řízení u něj trvá delší dobu.
Situaci nepomáhají ani další stovky utečenců, kteří do Berlína každý měsíc přijíždí a tamní administrativu ještě více zatěžují. V mezičase se manželé alespoň učí jak německy, tak anglicky. Podle nich je většina uprchlíků uvnitř tábora také ze Sýrie.
Uprchlíci jedí ve společné jídelně, sprchovat se jezdí autobusem do nedalekého komplexu. Na ohromné ploše bývalého letiště se plánuje vystavět také škola, sportoviště nebo školka. Venkovní prostory letiště fungují jako největší veřejný park v Berlíně. Jeho provoz není uprchlickým táborem nijak narušen a stále se těší vysoké oblibě.
V únoru německý parlament schválil rozšíření vnitřních prostor letiště pro ubytování až 7000 uprchlíků. Letiště Tempelhof bylo do ohromných rozměrů vybudováno během nacistického režimu. Tehdy pojalo až 6 milionů cestujících ročně.