Erdogan přikládá EU „nůž na krk“: Zrušte víza, nebo uprchlíky nepřijmeme

Autor: ČTK - 
24. května 2016
18:30

Turecký parlament zablokuje ratifikaci migrační dohody s Evropskou unií, pokud Brusel neumožní Turkům slíbené zavedení bezvízového styku. Podle agentury AFP to v úterý řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký parlament podle něho zastaví příslušný legislativní proces, který březnová dohoda s EU předpokládá. "Pokud se to nestane (zrušení víz), z parlamentu Turecké republiky nevyjde žádné rozhodnutí, žádný zákon v souvislosti s prováděním dohody o zpětném přebírání osob," řekl Erdogan během tiskové konference po humanitárním summitu OSN v Istanbulu.

Turecký prezident si také postěžoval, že Ankara stále nedostala od EU slíbené miliardy eur na náklady spojené s pobytem blízkovýchodních uprchlíků na tureckém území.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí na okraj summitu Erdogana upozornila na to, že Ankara musí splnit všechny podmínky EU, včetně revize protiteroristických zákonů, pokud chce dosáhnout bezvízového styku s unií.

Vachrlatá dohoda

Merkelová zároveň vyjádřila pochybnosti, zda vzhledem k tureckému odporu v otázce zmíněných zákonů bude možné, aby Brusel zrušil vízovou povinnost pro Turky do konce června, jak Ankaře v rámci migrační dohody původně slíbil. To posiluje obavy z toho, že se příliv uprchlíků mířících přes Turecko do Řecka a zbytku Evropy opět zvýší, pokud přestane Ankara na jejich pohyb dohlížet.

Turecko musí splnit 72 podmínek před tím, než se budou jeho občané moci začít volně pohybovat v schengenském prostoru bez hraničních kontrol. Týkají se zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebíráním migrantů. Podle EU zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony.

Ankara opakuje, že například protiteroristické zákony, které podle kritiků umlčují také opozici v zemi, měnit nehodlá. Důvodem je prý situace, v níž se Turecko nyní nachází vzhledem k boji proti takzvanému Islámskému státu a proti Kurdům.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi