Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Na Domažlicku zadrželi dodávku s uprchlíky: Po řidiči pátrá vrtulník

V této dodávce uprchlíci cestovali  (Autor: Foto www.krimi-plzen.cz)
Autor: ČTK - 
21. dubna 2016
09:25

Dodávku, ve které bylo 26 afghánských běženců, zadrželi ráno policisté v Poběžovicích na Domažlicku. Mezi uprchlíky byly ženy i děti. Všichni uprchlíci byli v dobrém zdravotním stavu.

V maďarské dodávce Peugeot Boxer bylo 11 mužů, pět žen a deset dětí ve věku od půl roku do 15 let, s největší pravděpodobností afghánské národnosti.

Auto policisté zastavili po 6:00. „Policie dodávku monitorovala s podezřením, že toto vozidlo by mohlo být využíváno k nelegálnímu převádění osob přes státní hranice. Řidič dodávky i spolujezdec z místa utekli,“ řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

 

Po obou mužích nyní policie pátrá, nasadila i policejní vrtulník. U zadržených cizinců policisté zjišťují, zda nežádají o azyl v některé zemi EU a jaký je jejich pobytový statut na území ČR. Potrvá to nejméně do večera, pak policie rozhodne o dalším postupu.

Ze zadržených cizinců měli někteří afghánské doklady, ostatní byli bez dokladů. "Probíhají výslechy v rodném jazyce za účasti tlumočníka," uvedla mluvčí. Zadržení podle ní chtěli mluvit paštunštinou, která je úředním jazykem Afghánistánu. Policisté u nich zjišťují, zda nežádají o azyl v některé zemi EU a jaký je jejich pobytový statut na území ČR. Potrvá to nejméně do večera, pak policie rozhodne o dalším postupu.

Uprchlíci mohou skončit buď v některém z přijímacích a pobytových středisek, kde je podle úterních údajů ubytováno 320 lidí, nebo v některém ze tří zařízení pro zajištění cizinců. V nich nyní žije 98 cizinců.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud