Frontex vyrazil na pomoc uprchlíkům. Převáží je do Řecka na záchranných lodích

Autor: sou - 
3. února 2016
14:51

Čluny uprchlíků od začátku února odchytávají lodě Frontexu. Podle dobrovolníků z takzvaného Czech Teamu je to veliký krok kupředu, který zároveň zabrání velkému počtu úmrtí lidí prchajících z vlasti. Má to ale jeden háček. Nikdo momentálně neví, jak dlouho akce bude probíhat. Nový způsob přijímání uprchlíků může být totiž ovlivněn zprávami o příjezdu delegace Evropské unie. Navíc se na ostrovech začínají lidé hromadit kvůli stávce řeckých trajektů. 

„Podle informací od našich dobrovolníků se zdá, že všechny lodě, které od pondělí vyrazily od tureckých břehů směrem k Lesbu, směřoval Frontex přímo do nejbližších přístavů. Lodě obvykle řídí jeden z uprchlíků a často dochází k tragédiím přímo na moři nebo při chybném výběru místa pro vylodění,“ vysvětluje koordinátorka dobrovolníků na Lesbu Petra Quirke.  

Vše má probíhat tak, že ze svého člunu na lodě Frontexu uprchlíci přestupují ještě na moři a pak zamíří do nejbližšího přístavu na řeckém ostrově Lesbos. Během jedné cesty dokážou převézt až 400 uprchlíků. Zároveň máme informace, že na ostrov dorazí mnohem více jejich pozemních jednotek, dobrovolníci se s nimi na plážích již setkali, ” informuje Quirke. 

Pokud by tento postup pokračoval i dále, je to podle dobrovolníků obrovský krok kupředu a určitá prevence velkého množství úmrtí. Je ale možné, že nový způsob přijímání uprchlíků na Lesbu je ovlivněn chystanou oficiální delegací EU, která ostrov navštíví tento čtvrtek. „Od čtvrtka se uvidí, jestli je to dlouhodobá akce, nebo to mělo souvislost jen s touto návštěvou. Zatím vše probíhá a my doufáme, že to tak i nadále zůstane,“ upřesňuje Quirke.  

Uprchlíci se hromadí na ostrovech  

Dobrovolníci mají otazníky ve více věcech. „V tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, co se bude dít dále – situaci komplikuje také další stávka trajektů v Řecku, která způsobuje, že se lidé na ostrovech hromadí a další body na balkánské trase se uvolňují,“ vysvětluje analytik spolku Dalimil Petrilák.

To potvrzují i dobrovolníci z hraničního přechodu Šid-Adaševci na srbsko-chorvatské hranici. „Znamená to pro nás, že se musíme připravit na příval lidí ve chvíli, kdy stávka skončí. Jak ovlivní současná strategie Frontexu balkánskou trasu, nelze v tuto chvíli s jistotou říci,” potvrzuje Jan Zeman, který vede české dobrovolníky v srbském Šidu. 

Navíc se nově musí všichni mezinárodní dobrovolníci registrovat u řecké policie. Cílem všech těchto aktivit může být připravit ostrov na turistickou sezonu a částečně ho vyprázdnit od dobrovolníků i uprchlíků. „My ale neočekáváme, že by se takto podařilo odchytit všechny lodě, a to zvláště v noci, kdy připlouvá nejvíce člunů. Nelze předpokládat, že na Lesbu naše práce končí,“ dodává Petra Quirke. 

Čeští dobrovolníci působí na Lesbu od listopadu. Momentálně tam v rámci Czech Teamu pracuje 12 dobrovolníků, které finančně podporuje spolek Pomáháme lidem na útěku z.s. ve spolupráci s Člověkem v tísni.

Jen za jediný den se v Egejském moři utopilo až 12 uprchlíků: