Běženci žijí už přes měsíc na letišti. Teď Rusům se Syřany došla trpělivost

30. 10. 2015
10:30

Syrská rodina žije už pět týdnů na moskevském letišti Šeremětěvo. Azyl jim totiž Moskva neposkytla, a tak jsou přinuceni žít v tranzitním prostoru letiště. Nyní ale ruským úřadům došla trpělivost a rodinu obvinili z nelegálního překročení hranice. Údajně se navíc nejedná o Syřany, ale Iráčany.

„V současné době jsme zahájili trestní stíhání v souvislosti s ilegálním překročením ruské hranice na základě falešných dokumentů,“ řekl ruským médiím šéf Federální migrační služby Konstantin Romodanovskij. Syřané totiž přicestovali do Ruska s falešnými syrskými pasy.

Jiné zprávy naopak mluví o tom, že pasy jsou pravé, ale z části Sýrie, která není pod kontrolou Damašku. A aby nebylo nejasností málo, některá ruská média píší, že se jedná o syrsko-iráckou rodinu. Ruské úřady dokonce rodinu podezřívají, že jsou z Iráku a syrské dokumenty získali nelegální cestou.

Rodina se čtyřmi malými dětmi a kolaps manželky

„Nečekal jsem, že takhle skončíme… žijeme na letišti, nemáme na výběr,“ říká hlava rodiny Hasan Aman Ando a vysvětluje, že jsou vlastně Kurdové. Spolu s ním žijí ve stísněném prostoru jeho 4 malé děti – Lavin (3), Lund (7), Rozkar (9) a Rinas (13). Manželka Gulistan tlak neunesla, jednoho dne zkolabovala a byla převezena do nemocnice, kde ji hlídají dva policisté.

„Opustili jsme svůj domov. Chceme jen žít v míru jako ostatní lidé, ale azyl nám zamítli. Řekli nám, že Rusko není Evropa,“ říká slabým hlasem z nemocničního lůžka Gulistan.

Rodina přicestovala do Ruska, protože mají v Samaře příbuznou a spoléhali na její pomoc. Co bude s uprchlíky dále, je zatím nejasné, ale lidsko-právní organizace již odsoudily „ostudné chování“ úřadů.

„Jestliže zasahujeme (v Sýrii), tak je jasné, že o hrozbě Islámského státu víme a nemůžeme lidem odmítat azyl. Způsob, jakým jednají s touto rodinu, je velmi zvláštní a nelidský. Je to ostuda pro naši zem,“ říká Světlana Galuškina z organizace pro pomoc uprchlíkům. Rusko podle Galuškinové prakticky neuděluje azyl Syřanům, v tomto roce dostalo dočasný azyl s platností na jeden rok pouhých 1 600 lidí.

Přes Rusko do Norska

I když většina migrantů míří do Německa a Skandinávie přes Slovinsko a Chorvatsko, někteří běženci zvolili „severní cestu“ přes Rusko rovnou do Norska. Na norsko-ruské hranici v Murmanské oblasti je dle ruských médií několik stovek uprchlíků, kteří by rádi překročili hranici. 100 z nich dokonce veřejně vyzvalo prezidenta Putina (63), aby jim „dovolil překročení hranice“.

1080p 720p 360p
Další videa